Informowaliśmy o tym, jak duże poruszenie w środowisku samorządowym wzbudził temat próby likwidacji sądów rejonowych w poszczególnych powiatach (artykuły: „Prezes ZPP ostro w obronie sądów", „Nadchodzi tsunami. Fala samorządowych protestów przeciwko likwidacji sądów", „Obronić sądy rejonowe"). Od tego czasu Ministerstwo nadal trwa przy swoim stanowisku, a środowiska samorządowe w różny sposób próbują wywierać na nie nacisk. Przykładem może być demonstracja jaka miała miejsce w Sochaczewie, a o której powszechnie informowały media.
Głosy w dyskusji padają bardzo różne. Środowisko samorządowe próbując wyjść naprzeciw oczekiwaniom resortu sprawiedliwości proponuje też szereg różnych innych rozwiązań, które w ocenie samorządowców są o wiele bardziej racjonalne i nie godzą w interesy wspólnot lokalnych.
Przykładem może być propozycja jaka pojawiła się podczas ostatnich obrad Zarządu ZPP, podczas których to Starostowie przytaczali sytuację w Wielkiej Brytanii, gdzie dla całego obszaru kraju istnieje jeden sąd rejonowy oraz jego oddziały. Padła propozycja, aby uczynić podobnie w powiatach – jeden sąd rejonowy w województwie i jego oddziały w każdym powiecie.
Propozycja ta nie podoba się jednak Ministerstwu Sprawiedliwości, które podtrzymuje swój pomysł na reorganizację.
Także odbywające się spotkania samorządowców z przedstawicielami resortu póki co niewiele zmieniają. Jak relacjonuje Jacek Pająk, Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Małopolskiego – Minister w sposób bardzo zdecydowany potwierdził swoją wole realizacji reformy sądownictwa - w tym również poprzez reorganizację sieci sądów rejonowych. Cieszy z kolei deklaracja, która padła, że Pan Minister traktuje dyskusję z samorządami w sposób poważny i będzie z należytą starannością analizował nasze argumenty. To daje pole do analiz i poszukiwania formuły najwłaściwszej z punktu widzenia interesów Państwa i potrzeb mieszkańców.
Takie ujmowanie sprawy nie oznacza oczywiście pozytywnego końca dyskusji prowadzonej pomiędzy Ministrem Sprawiedliwości, a samorządowcami, dlatego też Związek Powiatów Polskich nadal będzie podejmował działania wykorzystując wszystkie możliwości, aby ostateczny kształt struktury sądów w powiatach był jak najbardziej racjonalny w odniesieniu do potrzeb lokalnych społeczności.