Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Komisariaty Policji w nowobudowanych obiektach Straży Granicznej? - stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Komisariaty Policji w nowobudowanych obiektach Straży Granicznej? - stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Warmińsko-Mazurskiego fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Warmińsko-Mazurskiego przyjął stanowisko w sprawie rozważania możliwości uwzględnienia komisariatów Policji w nowobudowanych obiektach Straży Granicznej.

W stanowisku czytamy, że zaobserwowany wzrost liczby zagrożeń dla obecnego bezpieczeństwa mieszkańców oraz strefy przygranicznej, spowodowany między innymi przez wzrost przestępczości i zagrożeń związanych z wojną i uchodźcami, wymaga bezzwłocznych ulepszeń i działań w zakresie relacji między służbami mundurowymi odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo wewnętrzne kraju. W celu poprawy skuteczności i sprawności działania tych służb oraz stworzenia warunków sprzyjających realizacji ich ustawowych zadań, Konwent Województwa Warmińska-Mazurskiego mając na uwadze aspekty szeroko pojętego bezpieczeństwa i współdziałania służb resortu spraw wewnętrznych i administracji tj. Policji i Straży Granicznej poddaje pod rozwagę Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, aby w nowobudowanych placówkach Straży Granicznej uwzględnić pomieszczenia na komisariaty Policji.

Jak czytamy dalej, biorąc pod uwagę powyższe, samorządowcy proszą o uwzględnienie w projektach budowy obiektów takiego rozwiązania organizacyjnego, które dostosuje te obiekty do potrzeb Policji i Straży Granicznej. Pozwoli to na ograniczenie kosztochłonnych inwestycji i przyczyni się do ulepszenia funkcjonalności tych obiektów dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców powiatu, a także przyczyni się w dużym stopniu do skuteczniejszego wykonania określonych w „Porozumieniu w sprawie współdziałania Straży Granicznej i Policji” zasad w zakresie m.in. wymiany informacji, koordynacji działań w przypadkach uzasadnionych, udzielania podczas wykonywania czynności służbowych specjalistycznego wsparcia technicznego, wymiany doświadczeń uzyskiwanych w zakresie wykonywania zadań i czynności służbowych, a także wzajemnego świadczenia usług logistycznych.

W przyjętym stanowisku podkreślono, że jedynie ciągłe unowocześnianie i inwestowanie w nowocześniejsze i funkcjonalne rozwiązania, gwarantują, że służby bezpieczeństwa i porządku publicznego będą mogły nadążyć za stałym rozwojem przestępczości i skuteczniej przyczynią się do przeciwdziałania zagrożeniom, polepszając sprawność w neutralizowaniu ewentualnych zagrożeń.

Śr., 14 Gr. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska