Tempo zmian legislacyjnych wpływających na obowiązki księgowych jednostek sektora publicznego sprawia, że odpowiedzialne wykonywanie tego zawodu wiąże się z nieustannym śledzeniem nowelizacji przepisów, oficjalnych wytycznych i najnowszego orzecznictwa. Wyjątkową okazją do podsumowania najważniejszych zmian prawnych oraz do wyjaśnienia licznych wątpliwości było XIV Forum Finansów Publicznych, które odbyło się 21-22 listopada br. w Toruniu. Podczas wydarzenia księgowi z całej Polski mogli spotkać się w gronie praktyków i ekspertów oraz uzyskać odpowiedzi na pojawiające się pytania.
Jednym z kluczowych zagadnień pojawiających się na konferencji każdego roku, są problemy związane z zamknięciem ksiąg rachunkowych. Podczas tegorocznej edycji forum skupiono się między innymi na rozbieżnościach w prezentowaniu niektórych danych w informacji dodatkowej oraz na nieprawidłowościach stwierdzanych przez organy kontroli. Omówiono też problematykę rozliczeń międzyokresowych kosztów i przychodów oraz wymogi prawne związane z przeprowadzaniem inwentaryzacji z wykorzystaniem narzędzi informatycznych.
Zaproszeni przez organizatorów eksperci szeroko omówili ostatnie zmiany w regulacjach prawnych i zwrócili uwagę na przełomowe orzecznictwo. Uczestnicy mogli zaktualizować swoją wiedzę na temat gospodarowania mieniem ruchomym, klasyfikacji i sprawozdawczości budżetowej oraz sporządzania sprawozdań z zakresu operacji finansowych. Poznali też zakres aktualnych i nadchodzących obowiązków podatkowych oraz zasady naliczania odsetek z uwzględnieniem wielokrotnie zmieniających się w ostatnich miesiącach stóp procentowych.
Odrębny wykład poświęcono odpowiedzialności głównego księgowego za wykonywanie dyspozycji środkami pieniężnymi i przeprowadzanie wstępnej kontroli operacji gospodarczych. Kwestia odpowiedzialności jest nieuchronnie powiązana z nadmiarem obowiązków i presją czasu, dlatego podczas jednej z prelekcji zwrócono także uwagę na sposoby niwelowania poziomu stresu w życiu zawodowym.
Laureaci IX edycji konkursu Mistrz Finansów Publicznych
W tym roku już po raz dziewiąty wyłoniono zwycięzców konkursu „Mistrz Finansów Publicznych”. O zaszczytny tytuł ubiegało się kilkuset uczestników z całej Polski. Finałowym punktem trzyetapowych zmagań był test przygotowany przez Jury.
Uczestnicy musieli się wykazać szeroką wiedzą z zakresu ewidencji księgowej, sprawozdawczości, klasyfikacji budżetowej, rozliczeń podatkowych czy odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
Tegoroczni Laureaci:
- II Wicemistrz Finansów Publicznych w jednostkach państwowych – Barbara Skiba z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie;
- Wicemistrz Finansów Publicznych w jednostkach państwowych – Agnieszka Ochman z Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu;
- Mistrz Finansów Publicznych w jednostkach państwowych – Iwona Matuszyk z Sądu Najwyższego;
- II Wicemistrz Finansów Publicznych w jednostkach samorządowych – Paulina Kamińska z Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie;
- Wicemistrz Finansów Publicznych w jednostkach samorządowych – Ilona Adamkiewicz ze Starostwa Powiatowego w Krapkowicach;
- Mistrz Finansów Publicznych w jednostkach samorządowych – Monika Błaut z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Ponadto Pani Monika Błaut otrzymała tytuł Mistrza Finansów Publicznych.
Związek Powiatów Polskich objął patronatem honorowym to wydarzenie.