Jak wskazał NSA w wyroku z 7 czerwca 2022 r. (III OSK 5164/21) termin "odbieranie" odpadów, o którym mowa w art. 6r ust. 2d ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dotyczy tylko przyjmowania odpadów od właścicieli z terenu nieruchomości (tj. u źródła).
Zgodnie z art. 6c ust. 1 ww. ustawy obowiązkiem gminy jest zorganizowanie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. W przywołanej sprawie sąd pierwszej instancji prawidłowo uznał, że w tym stanie faktycznym ww. obowiązek obejmuje zorganizowanie odbioru odpadów komunalnych, a tym także bioodpadów.
Stosownie zaś do art. 6r. ust. 2d u.c.p.g. każda gmina w zamian za pobraną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi ma obowiązek zapewnić właścicielom wszystkich nieruchomości pozbywanie się wszystkich rodzajów odpadów komunalnych. Pod pojęciem pozbywania się odpadów komunalnych ustawodawca rozumie odbieranie odpadów z terenu nieruchomości wskazanych w art. 6c ust. 1 i 2 u.c.p.g., a także przyjmowanie odpadów przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych i zapewnianie przyjmowania tych odpadów przez gminę w inny sposób.
Tym samym nie uznał za trafną argumentację strony skarżącej kasacyjnie, jakoby samo umożliwienie mieszkańcom możliwości dostarczania na własny koszt bioodpadów do punktu selektywnej zbiórki tych odpadów stanowiło prawidłowe wypełnienie ustawowego obowiązku zorganizowania odbioru odpadów komunalnych. Gmina miała w ocenie sądu obowiązek tak zorganizować odbiór odpadów, aby z każdej zamieszkanej nieruchomości były one odbierane. Możliwość dostarczenia odpadów przez mieszkańca do punktu ich zbiórki stanowi tylko dodatkowy sposób ich pozbycia się przez właściciela i nie może ten sposób być traktowany jako jedyny ani nawet jako podstawowy.
Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl