Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przypominamy! Do 30 listopada trzeba złożyć oświadczenie w sprawie cen energii!

Przypominamy! Do 30 listopada trzeba złożyć oświadczenie w sprawie cen energii! fot. canva

Do 30 listopada należy złożyć specjalne oświadczenie, by dostawca energii uznał nas za odbiorcę uprawnionego do maksymalnej ceny energii. Dotyczy to m.in. jednostek samorządu terytorialnego i przedsiębiorstw komunalnych.

Przypominamy, że zgodnie z ustawą o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 rok, maksymalna cena energii elektrycznej w wysokości 785 zł netto za 1 kWh będzie stosowana w rozliczeniach z odbiorcą uprawnionym od 1 grudnia 2022 r., jeżeli złoży on do 30 listopada 2022 r. podmiotowi uprawnionemu (czyli przedsiębiorstwu energetycznemu wykonującego działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną) specjalne oświadczenie.

Odbiorcami uprawnionymi w rozumieniu ustawy są podmioty wymienione w art. 2 pkt 2 lit. b-e. Wyliczenie obejmuje szeroką gamę podmiotów, w tym jednostki samorządu terytorialnego lub podmioty świadczące na rzecz tej jednostki usługi takie jak samorządowy zakład budżetowy, samorządową jednostkę budżetową oraz spółki, o których mowa w art. 9 ust. 1 oraz art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej, w zakresie, w jakim zużywają energię elektryczną na potrzeby wykonywania zadań zleconych i zadań własnych, w tym usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym. Ponadto, w lit. e wymieniono cały szereg podmiotów, które są uprawnione w rozumieniu ustawy. Warto sprawdzić czy jest się na liście! Wyciąg z ustawy, obejmujący podmioty uprawnione, znajdą Państwo pod niniejszym artykułem.

Oświadczenie można złożyć na piśmie w postaci papierowej lub elektronicznej.

Wzór oświadczenia reguluje rozporządzenie Minister Klimatu i Środowiska (Dz. U. z 2022 r. poz. 2299), o czym pisaliśmy kilka dni temu TUTAJ. Wzór znajduje się w drugim załączniku do niniejszego artykułu.

Warto zaznaczyć, że oświadczenia złożone po 30 listopada sprawi, że cena maksymalna zacznie obowiązywać od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie (np. złożenie w styczniu, spowoduje, że cena maksymalna będzie obowiązywać od lutego 2023 r.).

Czw., 17 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński