Co zrobić, gdy wypłacono pracownikowi urzędu za wysoką pensję? Odpowiedź na przykładzie skarbnika gminy wskazuje Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie.
W toku kontroli kompleksowej jednej z małopolskich gmin, Regionalna Izba Obrachunkowa odkryła, że w okresie od czerwca 2019 r. do lipca 2020 r., wysokość wynagrodzenia Skarbnika Gminy została zawyżona łącznie na kwotę 4.260,32 zł (z czego wynagrodzenie zasadnicze o 3,5 tysiąca). Wynikało to z niedostosowania do obowiązujących przepisów w tym zakresie, wskutek czego przekraczało ono maksymalny dopuszczalny poziom (w gminie powyżej 15 tys. mieszkańców), określony w załączniku nr 2 do ówcześnie obowiązującego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Jak wskazała RIO wpłynęło to również na nieprawidłowe określenie dodatku za wieloletnią pracę za ww. okres i dodatków specjalnych przyznanych w październiku 2019 r. i lipcu 2020 r.
W przedmiotowej sprawie jako odpowiedzialnych wskazano wójta, zastępcę wójta, który zatwierdzał listy płac oraz inspektora referatu finansowego.
We wniosku pokontrolnym wskazano, że należy wystąpić do pracownika o dobrowolny zwrot kwoty wynagrodzenia pobranego w nadmiernej wysokości. Co jeśli kwoty nie uda się odzyskać? Kontrolerzy zasugerowali, że powinno się jednocześnie rozważyć wyegzekwowanie zawyżonej kwoty od osób odpowiedzialnych za niedostosowanie do obowiązujących przepisów i wypłacenie wynagrodzenia w kwocie przekraczającej maksymalny dopuszczalny poziom. Należy przy tym stosować przepisy działu piątego Kodeksu pracy.
Zgodnie z art. 114 kodeksu pracy pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną. Szczegółowe zasady odpowiedzialności określają kolejne przepisy tego samego rozdziału ustawy.
Opracowano na podstawie wystąpienia pokontrolnego RIO w Krakowie sygn. WK.6130.18.22