Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nie można żądać numerów PESEL od mieszkańców wnoszących obywatelską inicjatywę uchwałodawczą

Nie można żądać numerów PESEL od mieszkańców wnoszących obywatelską inicjatywę uchwałodawczą fotolia.pl

Dodanie wymogu podania numerów PESEL osób udzielających poparcia projektowi uchwały oraz członków Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej wykracza poza granice kompetencji przyznanych w ustawie o samorządzie gminnym – stwierdził Wojewoda Lubelski w niedawnym rozstrzygnięciu nadzorczym.

Przypomnieć należy, że obywatelskie inicjatywy uchwałodawcze zostały dodane do ustaw samorządowych na podstawie ustawy z 11.01.2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych.

Wspomniana inicjatywa stanowi formę demokracji bezpośredniej i umożliwia członkom wspólnoty samorządowej występowanie z inicjatywami uchwało dawczymi. Rozwiązanie to jest lokalnym odpowiednikiem inicjatywy ustawodawczej uregulowanej w art. 118 ust. 2 Konstytucji.

Wskazana nowelizacja zobowiązała rady gmin (rady powiatów, sejmiki województw) do określenia w drodze uchwały szczegółowych zasad wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasad tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasad promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych oraz formalne wymogi, jakim muszą odpowiadać składane projekty.

W omawianej sprawie rada miejska regulując ww. materię w uchwale przyjęła, że do projektu uchwały w ramach inicjatywy obywatelskiej dołącza się wykaz czytelnych podpisów co najmniej 200 mieszkańców gminy występujących ze wspomnianą inicjatywą, posiadających czynne prawo wyborcze, z podaniem ich imienia, nazwiska, adresu zamieszkania i numeru PESEL. Identyczne wymogi rada ustanowiła w odniesieniu do zawiadomienia o utworzeniu komitetu inicjatywy uchwałodawczej.

Wojewoda uznał, że dodanie wymogu podania numerów PESEL osób udzielających poparcia projektowi uchwały oraz członków komitetu inicjatywnego wykracza poza granice kompetencji przyznanych w ustawie o samorządzie gminnym.

Elementami umożliwiającymi określenie, kto jest mieszkańcem gminy, a kto nim nie jest, są: imię i nazwisko oraz adres danej osoby, pod którym ona przebywa z zamiarem stałego pobytu. Numer PESEL nie jest ani warunkiem, ani przesłanką bycia mieszkańcem gminy, jak również nie obejmuje danych dotyczących miejsca zamieszkania.

Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Lubelskiego z dnia 3 października 2022 r., sygn. PN-II.4131.342.2022

Źródło: CBOSA

Pt., 14 Prn. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak