Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Lubliniecki - zielony zakątek Śląska

Warto zobaczyć: Powiat Lubliniecki - zielony zakątek Śląska fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Lublińcu

Powiat Lubliniecki położony jest na Wyżynie Śląskiej, w północno zachodniej części województwa śląskiego, pomiędzy rzekami Małą Panwią na południu,
a Liswartą na północnym wschodzie. Zajmuje powierzchnię ok. 822 km2. Zamieszkały jest przez ok. 80 tys. mieszkańców.

Historycznie od zarania dziejów jest częścią Śląska, z którym od początku dzieli losy przynależąc do władztwa Piastów – książąt opolskich. Administracyjnie w skład powiatu wchodzą dziś: miasto Lubliniec, miasto gmina Woźniki oraz gminy: Boronów, Ciasna, Herby, Kochanowice, Koszęcin i Pawonków.


fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Lublińcu

Powiat ma charakter rolniczo-przemysłowy. Około 50% jego powierzchni zajmują lasy z dużą liczbą stawów, zbiorników i cieków wodnych. Bogactwo przyrodnicze to m.in. rezerwaty: „Mikuliny”, „Cisy nad Liswartą”, Park Krajobrazowy „Lasy nad Górną Liswartą”, „Rajchowa Góra” czy „Góra Grojec”.
W lasach lublinieckich można spotkać wiele rzadkich odmian drzew, niezwykle ciekawą roślinność, a także rzadko występujące gatunki zwierząt.
Jest to region bogaty w czyste akweny doskonale nadające się do uprawiania sportów wodnych.


fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Lublińcu

Możliwości aktywnego wypoczynku zapewniają również liczne ścieżki pieszo-rowerowe wiodące poprzez piękne lasy do miejsc związanych z historią
i kulturą powiatu. W ośrodkach sportu i rekreacji istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego. Ośrodki te posiadają własne baseny oraz duże zbiorniki wodne, a jedną z największych atrakcji może być spływ Małą Panwią oferowany przez GOSIR w Koszęcinie.


fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Lublińcu

Dzięki bardzo dużej ilości zabytków turystyka rekreacyjna może być połączona z turystyką edukacyjną. Szlaki turystyczne prowadzą do miejsc związanych z bogatą tradycją regionu. Na obszarze powiatu znajduje się wiele zabytków, pałaców i dworów należą do nich, m.in.: Kościół filialny pw. św. Anny, Kościół parafialny pw. św. Mikołaja, Zamek lubliniecki (znajdujący się przy ul. Grunwaldzkiej, przebudowywany w XVII i XVIII w), Pałac klasycystyczny
w Kochanowicach, Zespół pałacowo-parkowy w Kochcicach, Pałac w Koszęcinie (zespół pałacowy w stylu klasycystycznym, obecna siedziba Zespołu Pieśni
i Tańca „Śląsk”).


fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Lublińcu

Lubliniec jest jednym z najstarszych miast w Polsce, w średniowiecznym grodzie, który kryje w sobie wiele ciekawych miejsc i któremu od 2008 r. patronuje Edyta Stein. Jednym z ważnych i symbolicznych miejsc wartych odwiedzenia jest Muzeum Pro Memoria Edith Stein.


fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Lublińcu

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym miejscu, które warto odwiedzić, czyli Muzeum Paleontologicznym w Lisowicach. Powstało ono w 2008 r.
i prezentuje efekt prac wykopaliskowych prowadzonych od 2006 r. w wyrobisku cegielni Lipie Śląskie. Zobaczysz tu skamieniałe kości "Smoka wawelskiego" z Lisowic – prawdopodobnie pierwszego dinozaura drapieżnego w Polsce oraz dicynodonta "Lisowicia bojani" – gada ssakokształtnego, którego odkrycie było przełomowe dla paleontologów. Muzeum prezentuje również interesujące wystawy czasowe.


fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Lublińcu 


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śr., 12 Prn. 2022 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska