Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Już wkrótce kolejna edycja raportu “Water City Index” Arcadis Polska

Już wkrótce kolejna edycja raportu “Water City Index” Arcadis Polska fotolia.pl

18 października br. podczas kongresu „Miasto-Woda-Jakość życia” we Wrocławiu zostanie zaprezentowana czwarta już odsłona rankingu polskich miast najefektywniej gospodarujących wodą, „Water City Index 2022”. Transmisja z ogłoszenia wyników będzie dostępna online, na platformie www.kongres.watercity.com.pl 

Publikację „Water City Index. Ranking efektywności wykorzystania zasobów wody w polskich miastach” przygotowali specjaliści z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej GAP, Arcadis oraz Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. W tym roku do zespołu ekspertów dołączył także reprezentant Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego im. Jurija Fedkowycza, dr Roman Zhebchuk.

Raport jest jedyną publikacją na polskim rynku, która dotyczy gospodarowania wodą w metropoliach, miastach na prawach powiatu oraz miastach nie będących miastami na prawach powiatu, ale posiadających ponad 20 tys. mieszkańców.

Tak, jak w poprzednich edycjach, analizie poddanych zostało ponad 200 polskich miast, ocenianych pod względem czterech kluczowych obszarów gospodarki wodnej:

  • życie (woda pitna, woda brunatna, utrzymanie infrastruktury);
  • zagrożenie (powódź, niedobór (susza), zagrożenie sektorowe, wody opadowe, aktywność samorządu);
  • gospodarka i biznes (woda dla przemysłu, atrakcyjność biznesowa, transport wodny);
  • kultura i mieszkańcy (linia brzegowa, błękitna i zielona infrastruktura, harmonijna przestrzeń miejska).

- Inicjatywa jaką jest Water City Index jest niezwykle potrzebna. Pozwala nam dokonywać pomiarów, analizować i wyciągać wnioski w zakresie racjonalnego gospodarowania wodą. Jest pomocna w określeniu trendów w czterech kluczowych dla stanu i jakości wód w mieście obszarach, a także pozwala określić stopień zrównoważenia rozwoju miast. Jest również doskonałym materiałem wyjściowym do pogłębionych analiz, które z pewnością będą pomocne przy identyfikacji kluczowych problemów i wyzwań, jak i pozwolą zobaczyć, w jaki sposób nasze wodne miasta funkcjonują i czy płyniemy w dobrym kierunku - mówi Michał Szafran z Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej, Koordynator platformy OEES WaterLab.

- Water City Index to wstępna diagnoza z jakimi problemami wodnymi mamy dziś do czynienia. Jest też rankingiem, którego zadaniem jest nie tylko porównanie miast w kontekście gospodarki wodnej, ale przede wszystkim pokazanie ich mocnych stron oraz zachęcanie do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Chcielibyśmy, żeby ranking Water City Index był początkiem dyskusji zarówno o problemach, jak i szansach dla miast – wodnych miast. Zachęcam do zapoznania się z przygotowanym przez nas opracowaniem oraz do podjęcia niezbędnych działań teraz i już - mówi Krzysztof Kutek, Dyrektor Pionu Wody w Arcadis Polska.

Link do poprzednich edycji rankingu znajduje się na: www.arcadis.com/pl-pl oraz oees.pl 

Dziennik Warto Wiedzieć objął patronat medialny nad tym wydarzeniem. 

Śr., 12 Prn. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska