Początkiem sierpnia Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wystąpieniem w sprawie rozważenia wprowadzenia zmian ustawodawczych w związku z negatywnymi skutkami wynikającymi z wydawania prasy przez jednostki samorządów terytorialnych.
Rzecznik przypomniał że już od kilku lat kwestia ta pozostaje nieuregulowana i przypomniał, że "wydawanie prasy przez jednostki samorządu terytorialnego niesie ze sobą także ryzyko zaburzenia funkcji mediów w społeczeństwie demokratycznym, jaką jest sprawowanie społecznej kontroli nad działaniem władz zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym. Wiąże się to ze strukturalnym problemem zaburzenia konkurencji na lokalnych rynkach mediów i informacji, który polega na znaczącym utrudnieniu sprawnego funkcjonowania mediów niepublicznych, a w związku z tym ograniczeniu w korzystaniu z wolności prasy i innych środków społecznego przekazu określonej w art. 14 Konstytucji RP.".
Zdaniem RPO należy ponownie rozważyć wprowadzenie przez ustawodawcę takich rozwiązań, które w jednoznaczny sposób określą zasady wydawania biuletynów informacyjnych przez władze samorządowe wszystkich szczebli. Ich brak prowadzi bowiem w ocenie Rzecznika do pogłębiania się problemów z zakresu praktycznej realizacji wolności prasy i pluralizmu mediów na rynkach lokalnych.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w swej odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika wskazał, że resort kultury dostrzega opisany problem i występujące w Polsce, niepokojące zjawisko monopolizowania lokalnego rynku medialnego przez prasę samorządową. Jednakowoż – po drugie – jak wskazuje Minister wprowadzenie zakazu wydawania prasy przez jednostki samorządu terytorialnego może budzić wątpliwości natury konstytucyjnej. Szczególnie, że iż żaden artykuł Konstytucji nie ogranicza jednostkom samorządu terytorialnego prawa do zakładania i prowadzenia działalności wydawnictwa prasy lokalnej.
Minister Piotr Gliński Jednocześnie przypomniał art. 2 ustawy Prawo prasowe "zgodnie z którym organy państwowe, w tym jednostki samorządu terytorialnego, mają stwarzać prasie warunki niezbędne do wykonywania jej funkcji i zadań, w tym również umożliwiające działalność redakcjom dzienników i czasopism zróżnicowanych pod względem programu, zakresu tematycznego i prezentowanych postaw. Tym samym art. 2 Prawa prasowego postuluje udzielanie wsparcia dla prasy zróżnicowanej pod względem tematycznym, jak i światopoglądowym. W praktyce oznacza to, że organy państwa nie mają prawa dyskryminować dziennikarzy jakiejkolwiek redakcji ze względu na przesłanki światopoglądowe, religijne, ideologiczne, kulturowe, polityczne, społeczne czy gospodarcze. Nie powinno dochodzić także do uprzywilejowania określonych przedstawicieli prasy.".
Z pełną treścią wystąpienia RPO i odpowiedzi MKiDN można zapoznać się tutaj.