Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Gliwicki na wszystkie pory roku!

Warto zobaczyć: Powiat Gliwicki na wszystkie pory roku! fot. Archiwum Powiatu Gliwickiego

Powiat Gliwicki położony jest po zachodniej stronie województwa śląskiego, a jego siedziba znajduje się w mieście Gliwice (które to miasto jest osobnym powiatem grodzkim i nie należy do powiatu gliwickiego ziemskiego). Składa się z ośmiu gmin o zróżnicowanym charakterze: dwóch miejskich Knurów oraz Pyskowice, dwóch miejsko-wiejskich, do których należą Toszek i Sośnicowice oraz czterech gmin o charakterze wiejskim: Gierałtowice, Pilchowice, Rudziniec oraz Wielowieś. Tak duże zróżnicowanie powiatu gwarantuje, że znajdą u nas coś dla siebie zarówno miłośnicy miejskiego stylu życia, jak i poszukiwacze sielskiego spokoju. A jest w czym wybierać.

W okresie letnich upałów (ale i nie tylko) dużą popularnością cieszy się kompleks zbiorników wodnych w gminach Pyskowice i Rudziniec, nazywany przez niektórych „małymi powiatowymi Mazurami”. Należą do nich: Dzierżno Małe, Dzierżno Duże oraz Duże i Małe Jezioro Pławniowickie. Jest to prawdziwy raj dla wszystkich fanów plażowych aktywności; od pływania wpław, przez podróże żaglówką, kajakiem, łódką, czy rowerkiem wodnym po wypoczynek na piaszczystym brzegu, a zimą nawet po morsowanie! Ponadto przez teren naszego powiatu przepływa Kanał Gliwicki, po którym można podróżować statkiem z gliwickiej mariny.

fot. Archiwum Powiatu Gliwickiego (Jezioro Dzierżno Małe)

Będąc w pobliżu Jeziora Pławniowickiego nie można przejść obojętnie obok malowniczego Zespołu Pałacowo-Parkowego w Pławniowicach, będącego jedną z architektonicznych perełek powiatu gliwickiego. Zwiedzenie urokliwych wnętrz budowli oraz zapierającego dech w piersiach przypałacowego parku to pozycja obowiązkowa, podobnie jak wycieczka po innych zabytkach naszego powiatu, do których zaliczamy częściowo zrekonstruowany zamek w Toszku z XV w. oraz ruiny zamku w Chudowie, w gminie Gierałtowice. Niedaleko chudowskiego zamku mieści się również pomnik przyrody w postaci najgrubszej topoli kanadyjskiej zasadzonej w Polsce. Topola Tekla – bo tak ją nazwano – posadzona została w XVIII w., a we wnętrzu jej ogromnej dziupli znajduje się…Chatka Puchatka, czyli przytulny pokoik, mieszczący w sobie trzy małe stoliki i dwie ławy. Co ciekawe, mimo że konar Tekli jest już spróchniały, to drzewo zazielenia się każdej wiosny.

fot. Archiwum Powiatu Gliwickiego (Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach)

Atrakcją samą w sobie są też piękne krajobrazy powiatu – hektary pól, które w okresie wiosennym cieszą oko feerią barw, malownicze tafle wspomnianych już jezior, a także wszechobecność gęstych lasów to spełnienie marzeń dla wszystkich miłośników natury – od grzybobrania, przez spacery, nordic walking po bieganie. Jeżeli lubicie aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, to zachęcamy do krótkich lub długich wycieczek pieszych, bądź rowerowych, a nawet konnych licznymi ścieżkami, rozprzestrzenionymi na ziemiach całego powiatu. Jedna z nich np. prowadzi przez rezerwat przyrody „Hubert” w Dąbrówce, w gminie Wielowieś, który jest istnym królestwem sosen i dębów. W głębi tutejszego rezerwatu znajduje się również miejsce pamięci narodowej, zwane „Śląskim Katyniem”; umiejscowiony tam krzyż przypomina kolejnym pokoleniom o straszliwej zbrodni, jaka miała tam miejsce w 1946 roku, na żołnierzach wyklętych.

fot. Archiwum Powiatu Gliwickiego (Kościół pw. Wszystkich Świętych w Bojszowie)

Fascynujących miejsc w powiecie gliwickim jest o wiele więcej. Wspomnieć można jeszcze o Szlaku Drewnianych Kościołów m.in. w Bojszowie, Poniszowicach, Zacharzowicach, czy Sierotach, Muzeum Techniki w Sośnicowicach, licznych izbach pamięci i tradycji, czy zabytkowej synagodze w Wielowsi, będącej najstarszą taką świątynią w całym województwie śląskim.

fot. Archiwum Powiatu Gliwickiego (Kanał Gliwicki, śluza Rudziniec)

fot. Archiwum Powiatu Gliwickiego (Zamek w Chudowie)

fot. Archiwum Powiatu Gliwickiego (Złota kaczka na dziedzińcu zamkowym w Toszku)

Przykłady można mnożyć, jednak najlepiej o wyjątkowości powiatu gliwickiego przekonać się osobiście.


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śr., 21 Wrz. 2022 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska