Spór, o którym mowa w tytule dotyczył informacji publicznej. Stowarzyszenie zażądało od spółki (której jedynym wspólnikiem i stuprocentowym udziałowcem jest samorząd województwa) udostępnienia umów cywilnoprawnych z tzw. Ambasadorami S1 i wysokości ich wynagrodzenia z tego tytułu.
Spółka odmówiła udzielenia informacji wskazując, że umowy zostały zawarte z 3 osobami w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej. Każda umowa została zabezpieczona klauzulą poufności. Za poufne uznano również dokumenty związane z rozpoczęciem współpracy oraz z jej wykonaniem.
Nie można udostępnić umów…
Istota sporu dotyczyła tego, czy w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej można skutecznie żądać udostępnienia umów z ww. Ambasadorami S1 i wysokości ich wynagrodzenia z tego tytułu.
Stronami żądanych umów są osoby powszechnie znane z imienia i nazwiska oraz popularne w świecie sportu. Nie są one jednak osobami pełniącymi funkcje publiczne. Osoby te zawarły jako przedsiębiorcy umowy ze spółką, przy czym strony zobowiązały się zachować ich treść w poufności. Nie wyrażono również zgody na udostępnienie osobom trzecim treści tych umów. Zatem – zdaniem WSA – odmowa udostępnienia treści umów na rzecz stowarzyszenia okazała się uzasadniona.
…ale można udostępnić informacje o przeznaczonych środkach
Nie oznacza to jednak, że spółka dysponująca majątkiem publicznym może zasłaniać się ograniczeniami w dostępie do informacji o środkach publicznych jakie ogółem przeznacza na realizację zawartych umów. Taka informacja nie korzysta z ochrony i poufności, zatem powinna na wniosek zostać ujawniona w sposób gwarantujący zachowanie prywatności i tajemnicę przedsiębiorcy. Udzielenie informacji nie może jednak prowadzić do zidentyfikowania strony umowy.
Podsumowując – o ile sama informacja o wysokości wydatkowanych środków publicznych na promocję i reklamę powinna zostać ujawniona w trybie dostępu do informacji publicznej, o tyle pełna treść zawartych umów (o co wnosiło stowarzyszenie) nie może zostać ujawniona, bowiem narusza prawo stron tych umów do nadania im poufnego charakteru.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 19.07.2022 r., sygn. III SA/Gl 372/22, orzeczenie nieprawomocne
Źródło: CBOSA