Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

RDK ma już 10 milionów danych kontaktowych

RDK ma już 10 milionów danych kontaktowych fotolia.pl

RDK – czyli Rejestr Danych Kontaktowych, to wykaz zawsze aktualnych danych kontaktowych obywateli, do którego mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Dziennie w rejestrze pojawia się ponad 10,5 tys. nowych wpisów. Dzięki temu od momentu jego uruchomienia (od 22 grudnia 2019 r.) jest w nim ponad 10 milionów danych kontaktowych.

Zadaniem Rejestru Danych Kontaktowych jest ułatwienie kontaktu urzędników z obywatelami po to, by usprawnić realizację usług i umożliwić szybką komunikację, w sytuacji kiedy zamiast wysłać pisma, można do danej osoby zadzwonić.

Przekazanie danych do RDK jest całkowicie dobrowolne i bezpłatne. Wystarczy podać numer telefonu i/lub adres e-mail, a urzędnicy w ważnych sprawach, zamiast wysyłać pismo – zadzwonią, wyślą e-mail lub SMS.

Urzędnik może skontaktować się i poinformować o:

  • dokumentach gotowych do odbioru,
  • rozpatrzeniu złożonych wniosków,
  • potrzebie uzupełnienia dokumentów lub informacji w Twoich sprawach, prowadzonych w urzędach.

Dane zamieszczone w RDK nie służą do rozsyłania informacji marketingowych ani reklam, ale wyłącznie do informowania o sprawach bezpośrednio dotyczących obywateli. Twoje dane w RDK są bezpieczne. Dostęp do nich mają tylko administracja publiczna i podmioty realizujące zadania publiczne. Informacje kontaktowe przekazane do RDK w każdej chwili można zmienić albo usunąć. Każdy samodzielnie decyduje czy udostępnia numer telefonu komórkowego czy adres e-mail lub oba.

Najszybszą i najprostszą metodą na dołączenie do RDK jest zrobienie tego przez Internet lub w urzędzie.

  • On-line. Wystarczy, na portalu GOV.PL, skorzystać z usługi Skorzystaj z Rejestru Danych Kontaktowych (RDK). By to zrobić, będziecie potrzebny profil zaufany.
  • W urzędzie. Dane do RDK można przekazać także offline, poprzez wypełnienie formularza dostępnego w każdym urzędzie gminy.

Źródło: Cyfryzacja KPRM

Śr., 31 Sp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś