Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dowody niejawne w postępowaniu cywilnym. Zastrzeżenia RPO i Szefa ABW

Dowody niejawne w postępowaniu cywilnym. Zastrzeżenia RPO i Szefa ABW fotolia.pl

RPO zauważył, że przepisy k.p.c. niewystarczająco regulują kwestię wykorzystania dowodów zawierających informacje niejawne. Potwierdził to szef ABW: "Wymaganie dokumentów potwierdzających rękojmę zachowania tajemnicy od uczestników procesów może być rozpatrywane jako nierówne traktowanie podmiotów znajdujących się w tej samej sytuacji, a przez to ograniczenie ich uprawnień procesowych’’.

Zauważono, że występuje brak instrumentów procesowych, które pozwalałyby na formalne wprowadzenie do procesu gospodarczego dowodów zawierających informacje niejawne, jak też transparentnych zakazów, które wykluczałyby możliwość ich wykorzystania w postępowaniu, zwłaszcza gdy taki dowód ma znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.

Istnieją procesy sądowe, w których mogą pojawić się informacje niejawne dot. najbardziej żywotnych interesów państwa. Umożliwienie dostępu do nich na ogólnych zasadach nie jest uzasadnione. Z sądów powszechnych docierają sygnały o trudnościach ze stosowaniem zasad ochrony informacji niejawnych. Rośnie liczba spraw, szczególnie gospodarczych, w których materiał dowodowy zawiera omawiane dowody.

Zauważa się, że zasadne byłoby wprowadzenie uregulowań, które na grunt postępowań sądowo-cywilnego oraz sądowo-administracyjnego przenosiłyby - odpowiednio je modyfikując - rozwiązania, np. stosowane w procesie karnym, gdzie kwestie ochrony informacji niejawnych wykorzystywanych przed sądem normuje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie sposobu postępowania z protokołami przesłuchań i innymi dokumentami lub przedmiotami, na które rozciąga się obowiązek zachowania w tajemnicy informacji niejawnych albo zachowania tajemnicy związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji. 

Źródło: RPO

Wt., 30 Sp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka