Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Tempo zmian w prawie coraz większe

Tempo zmian w prawie coraz większe fotolia.pl

Warsaw Enterprise Institute opublikował wynik swoich obliczeń dotyczących tempa zmian w polskim prawie. Wynika z niego, że średnio nowelizuje się 3 ustawy dziennie.

Jak policzyli analitycy WEI, w I półroczu tego roku opublikowano 517 nowelizacji ustaw. Dzieląc to przez liczbę dni, wychodzi, że w przybliżeniu jedna nowelizacja jest publikowana co 8 godzin.

WEI przywołał także swoje poprzednie badania, z których wynikało, że w 2019 r. średni czas pracy nad ustawą w Sejmie do podpisu Prezydenta wynosił 69 dni, gdy w 2000 r. – 201 dni.

Warsaw Enterprise Institute w swym komunikacie rekomenduje przyjęcie tzw. pakietu stabilizacyjnego dla polskiego prawa – 5 zasad systemowych, które w ocenie ekspertów fundacji pozwolą uzdrowić polską legislację. Zaliczono do nich: wydłużenie vacatio legis ustaw gospodarczych do 12-miesięcy; wprowadzanie wszystkich zmian jednego dnia; ograniczony okres obowiązywania przepisów poprzez ich wygaszanie w razie braku ich pozytywnej ewaluacji; zasada „dwa za jeden” czyli wymóg kompensacji nowych regulacji usuwaniem starych; przeglądy regulacyjne – regularna analiza całości korpusu regulacji gospodarczych i usuwania szkodliwych.

Warto jednak zauważyć, czego nie wymieniono w informacji WEI, że spora część nowelizacji przepisów wynika z prawodawstwa unijnego.

Warsaw Enterprise Institute to fundacja, stanowiąca zaplecze analityczne Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak podaje na swej stronie, instytucja koncentruje swą działalność na czterech obszarach kluczowych dla otoczenia biznesowego i poprawy dobrobytu Polski: państwa i prawa, bezpieczeństwa, gospodarki i demografii. Na czele WEI stoi Tomasz Wróblewski.

Śr., 24 Sp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński