RPO zaapelował o zmiany w wydawaniu prasy przez organy samorządu terytorialnego. Od kilku lat wskazuje się na problemy związane z rentownością prowadzenia lokalnych tytułów prasowych. Konkurują one z biuletynami wydawanymi przez JST, których działalność jest dotowana ze środków publicznych.
RPO wskazuje, że wydawanie prasy przez JST niesie także ryzyko zaburzenia funkcji mediów w społeczeństwie demokratycznym, jaką jest sprawowanie społecznej kontroli nad działaniem władz na szczeblu centralnym i lokalnym. Według Rzecznika utrudnia to sprawne funkcjonowanie mediów niepublicznych, a w związku z tym ogranicza to art. 14 Konstytucji RP, a więc korzystanie z wolności prasy i innych środków społecznego przekazu.
Obawy wiążą się z tym, że samorządy mogą wydawać swoje tytuły prasowe w oderwaniu od zasad rynkowych, za pomocą środków publicznych oraz przy wsparciu zatrudnionych urzędników. Prasa ta często jest rozprowadzona bezpłatnie, a zatem jest pozbawiona ważnego - standardowego dla prasy prywatnej - źródła finansowania, które jest uzupełniane ze środków publicznych.
Marcin Wiącek poprosił wicepremiera Piotra Glińskiego o ponowne rozważenie nowelizacji Prawa prasowego oraz przepisów regulujących działanie jednostek samorządu terytorialnego w tym zakresie.
Źródło: RPO