Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Związek Miast Polskich negatywnie o Krajowym Planie Gospodarki Odpadami

Związek Miast Polskich negatywnie o Krajowym Planie Gospodarki Odpadami fotolia.pl

Związek Miast Polskich krytycznie odniósł się do proponowanego Krajowego Planu Gospodarki Odpadami 2028. Projektowi zarzuca niespójność z planowanymi zmianami legislacyjnymi i punktowość proponowanych rozwiązań. 

Jak podano w komunikacie, Zarząd Związku Miast Polskich, po zapoznaniu się z projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie Krajowego Planu Gospodarki Odpadami 2028 negatywnie zaopiniował przedłożony projekt.

Jako główną przyczynę krytycznego stanowiska podano brak korelacji projektu Planu z innymi kluczowymi dla systemu odpadowego projektami zmian przepisów, nad którymi pracują przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Miejscy samorządowcy uważają, że wyłącznie całościowa i spójna reforma prawa odpadowego, bazująca przede wszystkim na systemie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta wraz z powiązanym z nim systemem kaucyjnym, może doprowadzić do oczekiwanych zmian w branży odpadowej. Według nich jest konieczne uszczelnienie gminnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi oraz rozpoczęcie prac nad nową ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Według Związku Miast Polskich Krajowy Plan Gospodarki Odpadami powinien określać kształt systemu odpadowego po wdro­żeniu ROP i rozwiązań kaucyjnych, a przy tym jednoznacznie określać zadania i zakres odpowiedzialności w tym zakresie jednostek samorządu terytorialnego, ich związków oraz innych podmiotów samorządowych.

Zwrócono również uwagę, że obecny system gospodarowania odpadami jest dla gmin mocno deficytowy.

Z całością stanowiska można zapoznać się na stronie Związku Miast Polskich.

Wt., 26 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński