Związek Miast Polskich krytycznie odniósł się do proponowanego Krajowego Planu Gospodarki Odpadami 2028. Projektowi zarzuca niespójność z planowanymi zmianami legislacyjnymi i punktowość proponowanych rozwiązań.
Jak podano w komunikacie, Zarząd Związku Miast Polskich, po zapoznaniu się z projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie Krajowego Planu Gospodarki Odpadami 2028 negatywnie zaopiniował przedłożony projekt.
Jako główną przyczynę krytycznego stanowiska podano brak korelacji projektu Planu z innymi kluczowymi dla systemu odpadowego projektami zmian przepisów, nad którymi pracują przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Miejscy samorządowcy uważają, że wyłącznie całościowa i spójna reforma prawa odpadowego, bazująca przede wszystkim na systemie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta wraz z powiązanym z nim systemem kaucyjnym, może doprowadzić do oczekiwanych zmian w branży odpadowej. Według nich jest konieczne uszczelnienie gminnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi oraz rozpoczęcie prac nad nową ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Według Związku Miast Polskich Krajowy Plan Gospodarki Odpadami powinien określać kształt systemu odpadowego po wdrożeniu ROP i rozwiązań kaucyjnych, a przy tym jednoznacznie określać zadania i zakres odpowiedzialności w tym zakresie jednostek samorządu terytorialnego, ich związków oraz innych podmiotów samorządowych.
Zwrócono również uwagę, że obecny system gospodarowania odpadami jest dla gmin mocno deficytowy.
Z całością stanowiska można zapoznać się na stronie Związku Miast Polskich.