Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

RIO w Gdańsku: nie trzeba mieć zabezpieczonych środków ogłaszając przetarg

RIO w Gdańsku: nie trzeba mieć zabezpieczonych środków ogłaszając przetarg fotolia.pl

Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku, w odpowiedzi na wystąpienie jednej z gmin, stwierdziła, że nie ma obowiązku posiadania zabezpieczonych środków w momencie wszczęcia i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Pieniądze muszą być za to w momencie podpisania umowy z wykonawcą.

Wójt gminy Potęgowo skierował do RIO w Gdańsku pytanie dotyczące dopuszczalności ogłoszenia i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Chodziło o brak zabezpieczonych środków na inwestycję w momencie ogłoszenia postępowania. RIO nie ma jednak w tym zakresie wątpliwości.

Zgodnie z przekazaną wójtowi opinią, przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych ani przepisy aktów wykonawczych do tej ustawy nie zawierają postanowień, które zakazywałyby wszczęcia i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, w sytuacji, w której zamawiający na etapie ogłoszenia nie miał jeszcze zabezpieczonych środków na realizację zamówienia publicznego. RIO powołała się przy tym na dawne stanowisko Urzędu Zamówień Publicznych, które przedstawiono przy okazji przygotowań do EURO2012 w Polsce: „Mając na uwadze wyłącznie przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych oraz aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie, a także dotychczasową praktykę udzielania zamówień publicznych, skorzystanie z możliwości wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w sytuacji, gdy zamawiający nie ma jeszcze zagwarantowanych środków na realizację zamówienia, nie jest sprzeczne z jej uregulowaniami.”. Co prawda Izba zauważyła, że stanowisko UZP zostało wydane na kanwie poprzednio obowiązującej ustawy o zamówieniach publicznych, jednakże w wyżej wskazanym zakresie przedmiotowym treść przepisów nie uległa zmianie, trzeba więc przyjąć, że pogląd ten nadal zachowuje swoją aktualność.

Izba zwróciła przy tym uwagę, że wydatki oraz zaciąganie zobowiązań przez jednostki sektora finansów publicznych muszą spełniać wymagania nałożone przez ustawę o finansach publicznych.

Kiedy więc gmina lub inna jednostka publiczna powinna mieć zabezpieczone środki na realizację inwestycji? Według gdańskiej RIO oczywistym momentem jest zawarcie umowy z wykonawcą wybranym w postępowaniu. 

Pełna treść wystąpienia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku do przeczytania na jej stronie, pod tym adresem.

Sygnatura sprawy: RP.0441/84/31/1/2022

Czw., 28 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński