Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Podatki. Brak prawa powiatu do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu

Podatki. Brak prawa powiatu do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu fotolia.pl

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odniósł się do wniosku jednego z powiatów o interpretację indywidualną dotyczącą prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu, przyznając rację jednostce samorządu.

Interpretacja podatkowa powstała w następującym stanie faktycznym. Powiat złożył wniosek o przyznanie pomocy dla zadania w ramach poddziałania 19.2 objętego PROW 2014-2020 (wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność). Powiat jest czynnym podatnikiem VAT. Powiat nie zamierzał wykorzystywać nabytych towarów i usług do czynności podlegających opodatkowaniu. Podatnik będzie realizować przedmiotowe zadanie w ramach zadań własnych, nałożonych ustawą o samorządzie powiatowym. Powiat nie będzie też pobierać opłat za korzystanie z mobilnej sceny. Faktury za zakup będą wystawione na powiat. Pytanie brzmiało: czy powiat ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu?

Stanowisko wnioskującego wskazywało, że powiat jest podatnikiem podatku VAT, figuruje w ewidencji podatników podatku VAT i realizując przedmiotowe zadanie nie może odzyskać uiszczonego podatku VAT, ponieważ jako podmiot publiczny realizował będzie przedmiotowe zadanie w działalności innej niż gospodarcza - art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z czym w tym zakresie nie będzie podatnikiem VAT. Nie będzie miał również prawa do odliczenia VAT. 

Do tej interpretacji przychyliła się Krajowa Informacja Skarbowa.

Jak stwierdzono w piśmie dyrektora KIS, z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a więc takich, których następstwem jest określenie podatku należnego.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zaznaczono, że aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go - dla tej czynności - za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie uznaje się natomiast za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Z powołanych przepisów wynika, że organy władzy publicznej nie będą podatnikami podatku od towarów i usług w związku z realizacją zadań, które podejmują jako podmioty prawa publicznego, nawet jeśli pobierają należności, opłaty lub składki. Organy te, będą natomiast podatnikami podatku od towarów i usług, w przypadku wykonywanych przez nie czynności na podstawie umów cywilnoprawnych. Kryterium podziału stanowi charakter wykonywanych czynności: czynności o charakterze publicznoprawnym wyłączają te podmioty z kategorii podatników, natomiast czynności o charakterze cywilnoprawnym skutkują uznaniem tych podmiotów za podatników podatku od towarów i usług, a realizowane przez nie odpłatne dostawy towarów i świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego czynnego podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W omawianej sprawie warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie będzie spełniony, ponieważ - jak wskazał sam powiat - nie będzie on wykorzystywać nabytych towarów i usług do czynności podlegających opodatkowaniu. Przedmiotowe zadanie będzie realizowane w ramach zadań własnych, nałożonych ustawą o samorządzie powiatowym.

Tym samym warunki uprawniające do odliczenia nie będą spełnione, a interpretacja powiatu, że nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją opisanego projektu, jest prawidłowa.

Sygnatura interpretacji: 0114-KDIP4-2.4012.293.2022.1.AA.

Czw., 7 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński