Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Mikołowski - wyjątkowy zakątek Górnego Śląska

Warto zobaczyć: Powiat Mikołowski - wyjątkowy zakątek Górnego Śląska fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Mikołowie

Liczący ponad 98 tysięcy mieszkańców Powiat Mikołowski prowadzi swoje działania od 1 stycznia 1999 roku, w centrum Górnego Śląska. Pomimo bliskości dużych miast, takich jak Katowice, Gliwice czy Ruda Śląska, jest spokojnym zakątkiem Górnego Śląska, przystankiem pomiędzy gwarnymi ośrodkami przemysłowo-naukowymi oraz terenami wypoczynkowymi Beskidów. Od czasów średniowiecza przez jego tereny przebiegały uczęszczane trakty handlowe. Dziś leży w pobliżu szlaków komunikacyjnych wiodących z Krakowa do Wrocławia oraz z Cieszyna do Warszawy.

Obszar powiatu mikołowskiego zajmuje 233 km2. Tworzy go pięć gmin: największą powierzchniowo jest miasto Orzesze (83 km2), kolejnymi są: Mikołów (79 km2), Wyry (36 km2), Łaziska Górne (20 km2 ), Ornontowice (15 km2).

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Mikołowie (Bazylika św Wojciecha w Mikołowie)

Ziemie Powiatu Mikołowskiego mają piękną i bogatą przeszłość. Tutejsza kultura kształtowana była wpływami z różnych kręgów cywilizacyjnych. Jest wiele powodów, dla których warto odwiedzić powiat mikołowski. Turystów przyciąga długa i burzliwa historia regionu, o której świadczą liczne zachowane zabytki: świątynie różnych wyznań, w tym obiekty na Szlaku Architektury Drewnianej, kapliczki przydrożne i kamienne krzyże, dwory i kamienice, także te, które zachowały pamięć o dawnej gminie żydowskiej, stanowiącej niegdyś ważną część tutejszej społeczności. Na pasjonatów zabytków techniki i architektury przemysłowej czekają XIX-wieczne zabudowania kopalni „Bolesław Śmiały” w Łaziskach Górnych oraz Elektrowni Łaziska wraz z unikatowym w skali kraju Muzeum Energetyki. Miłośników zabytkowych fortyfikacji z pewnością zainteresują dobrze zachowane bunkry Obszaru Warownego „Śląsk”.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Mikołowie (Jezioro Wicie w gminie Wyry)

Powiat mikołowski to także doskonałe miejsce do odpoczynku i rekreacji na łonie natury. Lasy zajmują ponad 35% jego powierzchni, duży obszar stanowią także pola uprawne. W takiej scenerii można z powodzeniem odpocząć z dala od zgiełku miasta. Położenie w pofałdowanym terenie, na pograniczu Wyżyny Śląsko-Krakowskiej i Kotliny Oświęcimskiej, zapewnia odwiedzającym te strony malownicze widoki. Przyrodniczą perełką jest Śląski Ogród Botaniczny, z bogatą kolekcją roślin, harmonijnie wkomponowany w krajobraz okolicy. Region zachęca do wędrówek pieszych i rowerowych.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Mikołowie (Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie)

W 2011 r., w ramach projektu „Sieć tras rowerowych na terenie powiatu mikołowskiego. Infrastruktura aktywnych form turystyki”, wytyczono ponad 250 km tras rowerowych, przebiegających w większości bocznymi, polnymi lub leśnymi drogami.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Mikołowie (Pałac Hegenscheidtów w Ornontowicach)

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Mikołowie (Rynek w Mikołowie)

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Mikołowie (Elektrownia Łaziska)


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czw., 30 Czrw. 2022 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska