Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Edukacja dla dziedzictwa i rozwoju” – za nami konferencja Forum Muzeów i Samorządu Terytorialnego

„Edukacja dla dziedzictwa i rozwoju” – za nami konferencja Forum Muzeów i Samorządu Terytorialnego fotolia.pl

18 i 19 maja w Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej i w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu odbyła się sesja „Edukacja dla Dziedzictwa i Rozwoju” w ramach Konferencji „Dziedzictwo i Rozwój” – Forum Muzeów i Samorządu Terytorialnego. Hasłem przewodnim sesji była „Edukacja dla obywatelstwa”.

Konferencja Dziedzictwo i Rozwój” – Forum Muzeów i Samorządu Terytorialnego istnieje (początkowo pod nazwą Stała Konferencja: Muzeum i Samorząd Terytorialny) od 2013 r. Funkcjonuje ona w ramach systemu „Karty Solidarności” - instytucji powołanej do wspierania samorządności obywatelskiej i kultury solidarności.

Sesja została zadedykowana pamięci Pani Izabeli z Bojanowskich Dzieduszyckiej, mistrzyni pracy organicznej, zasłużonej na polu samorządności obywatelskiej – w szczególności zaangażowanej w tworzenie dzieł i instytucji wspierających rodzinę oraz rozwijających edukację narodową - współtwórczyni Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu.

W dniu 18 maja br., dokładnie rok po inauguracji, przypadało zakończenie obchodów 5. rocznicy utworzenia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, w których partycypował Samorząd Województwa. Podczas konferencji dokonano podsumowania pierwszego roku nowego etapu działalności Muzeum Ulmów, w którym szczególną rolę odegrała zinstytucjonalizowana współpraca Muzeum z lokalnym środowiskiem, reprezentowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Markowej, a także zainaugurowanie działalności Podkarpackiej Resursy Kultury Pamięci. Najważniejszym nowym przedsięwzięciem muzealnym w tym okresie było uruchomienie ścieżki edukacyjnej „Chałupa Szylarów” – realizowanej wspólnie przez Muzeum i Towarzystwo.

Z kolei w Markowej zaprezentowany został projekt „Muzeum w przestrzeni Markowej” realizowany wspólnie przez Muzeum Polaków Ratujących Żydów oraz Towarzystwo Przyjaciół Markowej. Odbyło się również spotkanie Podkarpackiej Resursy Kultury Pamięci.

Sesja była kontynuowana 19 maja br. w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu – oddział Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, gdzie zaprezentowana została historia powstania i fenomen społeczny Muzeum Dzieduszyckich.

Kulminacyjnym punktem Konferencji była natomiast inauguracja debaty programowej Konferencji p.t: „Edukacja dla dziedzictwa i rozwoju” poświęcona edukacji, jako najważniejszemu zadaniu polskiej kultury pamięci. Tematem przewodnim dyskusji była: „Edukacja dla obywatelstwa”. Miejsce rozpoczęcia debaty ma znaczenie symboliczne. To właśnie Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu jest jednym z ważnych dzieł życia Izabeli z Bojanowskich Dzieduszyckiej (1928-2020), współczesnej mistrzyni pracy organicznej, założycielki "Przymierza Rodzin", pedagoga społecznego, uhonorowanej pośmiertnie tytułem „Zasłużonej dla Województwa Podkarpackiego”.

Punktem wyjścia do debaty był referat prof. Michała F. Woźniaka pt. „Edukacja społeczna na rzecz dziedzictwa kulturowego – wprowadzenie w tematykę i podstawowe problemy”. Prelekcja pierwotnie wygłoszona została podczas poprzedniej sesji Konferencji „Dziedzictwo i Rozwój” – Forum Muzeów i Samorządu Terytorialnego 3 marca 2022 roku w Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Sesja została zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów i jednocześnie zamykała ona cykl programowy związany z obchodami 5-lecia Muzeum Polaków Ratujących Żydów.

Głównym organizatorem sesji był Związek Powiatów Polskich, który instytucjonalnie przewodniczy pracom Konferencji. Współorganizatorami byli: Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Towarzystwo Przyjaciół Markowej, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

Pon., 23 Mj. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska