Organizacje zrzeszone w Ogólnopolskim Porozumieniu Organizacji Samorządowych zaapelowały do przedstawicieli rządu i europejskich organizacji samorządowych o podjęcie działań na rzecz uwolnienia przedstawicieli niektórych ukraińskich samorządów przez Rosjan.
8 maja 2022 roku Stowarzyszenie Miast Ukrainy zwróciło się z otwartym apelem o podjęcie wszelkich starań na rzecz uwolnienia kilku porwanych i przetrzymywanych ukraińskich samorządowców.
Do apelu przyłączyło się Ogólnopolskiego Porozumienie Organizacji Samorządowych. Zrzeszone w nim organizacje zaapelowały do rządu i instytucji europejskich o wykorzystanie dostępnych narzędzi i kontaktów, by wpłynąć na uwolnienie przetrzymywanych samorządowców ukraińskich. „Działania wojenne i okupacja, pomimo swego okrutnego oblicza, nie powinny usprawiedliwiać pojmania, przetrzymywania, złego traktowania i co gorsza zabijania reprezentantów władzy lokalne” – czytamy w apelu.
Przedstawiciele polskich samorządów wyrazili wielki ból i strach o koleżanki i kolegów z Ukrainy, z którymi współpracowali na zasadzie partnerstw jeszcze przed wybuchem wojny.
Wojna w Ukrainie trwa ponad 70 dni. W wielu okupowanych miejscowościach Rosjanie wymuszają posłuszeństwo i współpracę na lokalnych władzach. Wielu samorządowców pozostaje lojalnych wobec władz w Kijowie oraz swoich społeczności lokalnych i jawnie odmawia kolaboracji i tym samym usankcjonowania władztwa rosyjskiego na zajętych terenach. Za taką postawę płacą często najwyższą cenę utraty życia, lub zniewolenia w trudnych do określenia okolicznościach.
Wśród uwięzionych ukraińskich samorządowców znajdują się:
- Volodymyr Karaberov – wójt wsi Mangusz
- Vasyl Mitko – wójt Nikolśke
- Yevheniy Matveev – major miasta Dniprorudne
- Oleksandr Babych – z miasta Hoła Prystań
- Oleh Pylypenko – wójt Shevchenkove
- Oleksandr Shmygol – wójt Czyżiwki