16 i 17 maja, po raz pierwszy w historii, Polska będzie gospodarzem Konferencji Politycznej Europejskiej Konfederacji Władz Lokalnych Szczebla Pośredniego. Hasłem przewodnim wydarzenia w Krakowie będzie: „Wzmocnienie roli władz lokalnych szczebla pośredniego w celu zwiększenia rezyliencji”.
Członkowie CEPLI z sześciu krajów europejskich: Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Polski i Rumunii, spotkają się w Krakowie, by wspólnie rozmawiać o rezyliencji opartej na wzmocnieniu roli władz lokalnych szczebla pośredniego.
Celem Europejskiej Konfederacji Władz Lokalnych szczebla pośredniego jest współpraca w celu zwiększenia udziału władz lokalnych pośrednich w europejskim procesie decyzyjnym; reprezentowania swoich interesów; stworzenia bezpośredniego dialogu na poziomie europejskim; wzmocnienia spójności i przejrzystości swoich działań; ułatwienia współpracy między lokalnymi władzami pośrednimi i realizacji wspólnych projektów europejskich.
Wyzwania, jakie stawia współczesność i konieczność odpowiedniego dostosowania się do niej będą osią tematyczną tegorocznej Konferencji.
Związek Powiatów Polskich jest członkiem CEPLI od ponad 10 lat.
Gospodarzem wydarzenia po raz pierwszy w historii będzie Polska - Konferencja odbędzie się w Starostwie Powiatowym w Krakowie.
Wydarzenie będzie odbywać się przez dwa dni. Pierwszego dnia odbędzie się wewnętrzne Zgromadzenie Ogólne członków CEPLI, natomiast drugi to tematyczna Konferencja Polityczna obfitująca w merytoryczne wystąpienia.
17 maja Konferencja rozpocznie się od wystąpień ekspertów na temat zagrożeń dla władz lokalnych szczebla pośredniego i rezyliencji władz oraz analizy dotyczącej wzmacniania rezyliencji terytorialnej w aspekcie społecznym.
Wydarzenie podzielone jest na III panele dyskusyjne i dyskusje uczestników:
- Zarządzanie fundamentalnymi przemianami społecznymi – budowanie rezyliencji społeczności lokalnych
- Okrągły stół Przewodniczących: Dobre praktyki i doświadczenia związane z budowaniem długoterminowej strategii rezyliencji władz lokalnych szczebla pośredniego. Wnioski wyciągnięte z zarządzania kryzysowego (Covid, migranci, powodzie itp.) oraz perspektywiczne ścieżki doskonalenia lokalnych i kompleksowych strategii reagowania w sytuacjach kryzysowych
- Jak Europa wspiera władze lokalne szczebla pośredniego w rezyliencji terytorialnej
Konferencję zwieńczy prezentacja Deklaracji Politycznej CEPLI.