6 kwietnia 2022 roku rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.
Projekt zakłada przyspieszenie wydawania decyzji i usprawnienie postępowań, co nastąpi m.in. poprzez upowszechnienie postępowania uproszczonego, milczącego trybu załatwienia sprawy, elektronizację, a także zniesienie dwuinstancyjności w postępowaniach, których charakter na to pozwala. W wymiarze szczegółowym to także upowszechnienie stosowania prostych formularzy urzędowych, składania wniosków on-line i ograniczenia liczby załączników do wniosków.
Projekt wprowadza postępowanie uproszczone oraz milczący sposób załatwienia sprawy w postępowaniach stosunkowo prostych, zwykle z jedną stroną postępowania, gdzie postępowanie dowodowe ma nieskomplikowany charakter, a decyzje zapadają w oparciu o dokumenty dołączone przez stronę do wniosku lub na podstawie informacji z publicznych rejestrów. Dotyczy to co najmniej 12 procedur, m.in. wydanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, wydanie zezwolenia na prowadzenie punktów aptecznych, wpisanie zaproszenia dla cudzoziemca do ewidencji zaproszeń.
Proponuje się by od decyzji wydanej w pierwszej instancji, od której uzasadnienia organ odstąpił z powodu uwzględnienia w całości żądania strony, nie przysługiwało odwołanie. Wówczas strona już z chwilą doręczenia decyzji będzie dysponowała decyzją ostateczną. Zrezygnowanie z procedury dwuinstancyjnej w projekcie ustawy jest widoczne w co najmniej 10 postępowaniach, przykładowo w postępowaniu w sprawie udostępnienia kanału technologicznego czy w sprawie zatwierdzania tabel wynagrodzeń organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi.
Zaproponowano cyfryzację sposobu załatwiania wniosków w co najmniej 8 procedurach administracyjnych, związanych np. ze składaniem wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu, składaniem wniosku o przyznanie świadczeń studentom. Kolejnym ułatwieniem ma być wydłużenie terminu realizacji obowiązków przedsiębiorców i osób fizycznych wobec administracji np. wydłużenie z 30 do 60 dni terminu na rejestrację samochodu zakupionego w innym państwie członkowskim UE.
Ponadto, projekt przewiduje m.in.:
- Modyfikację instytucji ponaglenia. Na mocy dodawanego w art. 37 k.p.a. § 3a organ prowadzący postępowanie będzie pozostawiał bez rozpoznania ponaglenie wniesione przed upływem terminu określonego w art. 35 tej ustawy albo w przepisach szczególnych.
- Przyznanie uprawnienia do występowania o wielokrotne i nieograniczone w czasie wyszukiwanie ksiąg wieczystych w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych m.in. w sprawach przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.
- Brak wymogu uzyskania pozwolenia na wykonywanie robót czerpalnych na akwenie, ustawianie w sezonie letnim tymczasowych parków wodnych, lokalizowanie domów na wodzie oraz rozkładanie na dnie urządzeń pomiarowych.
Z pełną treścią projektu można zapoznać się tutaj.