Uchwała niezawierająca w swej treści żadnych elementów władztwa publicznego, nie jest w swym charakterze uchwałą z zakresu administracji publicznej – postanowił WSA.
Nie wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, załatwiane uchwałami organów samorządu, mają charakter spraw z zakresu administracji publicznej. W literaturze i orzecznictwie przyjmuje się, że powiat korzystający ze swej podmiotowości prawnej, zarówno w sferze prawa cywilnego, jak i publicznego, podejmuje uchwałę w sprawie z zakresu administracji publicznej tylko wtedy, gdy wykorzystuje swoje kompetencje władzy publicznej.
Zatem uchwały organów samorządu nie są objęte kontrolą sądową w sprawach, w których działanie nie ma władczego charakteru. O dopuszczalności skargi na uchwałę organu powiatu w trybie art. 87 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym decyduje zatem treść uchwały. Uchwała niezawierająca żadnych elementów władztwa publicznego, nie jest w swym charakterze uchwałą z zakresu administracji publicznej.
W niniejszej sprawie wniesiono skargę na uchwałę Zarządu Powiatu w sprawie udzielenia pełnomocnictwa. W myśl art. 87 ust. 1 skargę na uchwały organów powiatu może wnieść każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą podjętą przez organ powiatu w sprawie z zakresu administracji publicznej. Naruszenie możliwe jest wówczas, gdy organ korzysta ze swojego uprawnienia władczego.
Sąd wskazał, iż w zaskarżonej uchwale udzielającej pełnomocnictwa do działania w imieniu Powiatu przed sądami administracyjnymi, nie ma elementów władztwa publicznego. Uchwała została zatem podjęta w toku bieżącej działalności organu i ma charakter organizacyjny – służący umożliwieniu należytej reprezentacji Rady Powiatu przed sądem administracyjnym. Tym samym, Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę na uchwałę Zarządu Powiatu.
Postanowienie WSA w Krakowie z 18 lutego 2022 r. sygn. III SA/Kr 1756/21
Źródło: CBOSA