Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WSA: wadliwości numeracji porządkowej, nie jest wystarczającą przesłanką do wprowadzenia jej zmiany

WSA: wadliwości numeracji porządkowej, nie jest wystarczającą przesłanką do wprowadzenia jej zmiany fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie orzekając w przedmiocie zadań gminy w zakresie ewidencji miejscowości, ulic i adresów stwierdził, że dopuszcza się możliwość aktualizacji numeracji porządkowej. Jednakże zmiana numeracji powinna być poprzedzona wnikliwą oceną czy w danej sprawie zostały spełnione przesłanki do jej przeprowadzenia przy uwzględnieniu takich okoliczności jak potrzeba zachowania dotychczasowej, wadliwej, numeracji, ale ukształtowanej w długim okresie historycznym.

Wyrok został podjęty na kanwie następującej sprawy. Organ wykonawczy gminy dokonał zmiany numeru działki i aktualizacji danych ewidencji numeracji porządkowej budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Decyzję tę argumentował faktem, iż w danej miejscowości znajdowały się dwa budynki oznaczone tym samym numerem. W ocenie skarżącej organ przede wszystkim nie zwrócił uwagę na ciągłość historyczną dla budynku skarżącej związanej z korzystaniem z numeru porządkowego od przeszło 50 lat.

WSA we wstępie uzasadnienia stwierdził, że stanem pożądanym jest sytuacja kiedy w przypadku wsi lub części wsi stanowiącej miejscowość, numery porządkowe się nie powtarzają. Tym samym zapewniają przestrzenną regularność, a przy tym istnieje jeden ciągły zbiór numerów. Jednakże przepisy dopuszczają możliwość aktualizacji numeracji porządkowej nieruchomości, ale pod warunkiem, że dotychczasowa numeracja porządkowa budynków zawiera wady utrudniające jej wykorzystywanie. Brak spełnienia tego warunku, uniemożliwia zmianę już ukształtowanej numeracji. Jednocześnie Sąd przypomniał ugruntowaną linię orzeczniczą sądów administracyjnych w tym przedmiocie wskazując, że „samo stwierdzenie swoistej, opisanej wyżej, wadliwości numeracji porządkowej, nie jest wystarczającą przesłanką do wprowadzenia zmiany numeracji porządkowej, ponieważ ta wadliwość powinna mieć skutek w postaci utrudnienia wykorzystywania numeracji”. WSA jako okoliczność wyłączającą możliwość zmiany numeracji mimo jej wadliwości wskazał potrzebę zachowania dotychczasowej numeracji ugruntowanej w długim okresie historycznym. Zdaniem Sądu nie wzięcie pod uwagę takiej okoliczności mogłoby spowodować utrudnienia wykorzystania nowej numeracji, na przykład ze względu na ukształtowane przyzwyczajenia mieszkańców danej miejscowości.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, syg. III SA/Kr 491/21. Orzeczenie jest nieprawomocne.

Czw., 3 Mrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Maciej Barmosz