Internet w życiu polaków odgrywa coraz większe znaczenie. Niedowiarków przekonują zestawienia serwisu interaktywnie.com, który zestawił w liczbach dane na temat polskiego Internetu w 2011 roku.
Oto najciekawsze fakty.
18 milionów. Tylu internautów jest w Polsce, przynajmniej według statystyk firmy badawczej comScore. Szacunki rodzimych firm wskazują nieco niższy wynik, oscylujący przy granicy 17 milionów.
3,7 miliona. Tyle, szacunkowo, osób w Polsce korzysta z internetu mobilnego. Internet mobilny jest najszybciej rozwijającą się formą dostępu do sieci. Według opublikowanych pod koniec ubiegłego roku wyników badania Mobile Exposure Polska, przeprowadzonego przez TNS Global dla marki Orange - do tej formy korzystania z internetu przyznaje się 11 procent Polaków od 15 roku życia wzwyż.
2 miliony. Noc z 3 na 4 stycznia 2011 była dla polskiego internetu historyczna. Wtedy właśnie zarejestrowana została domena tu-tam.pl. Jest dokładnie dwumilionowym adresem internetowym z polską końcówką, jaki pojawił się w sieci.
942 miliony złotych. Tyle wart był polski rynek reklamy online w pierwszym półroczu 2011 roku. To o jedną czwartą więcej, niż w analogicznym okresie z ubiegłego roku - wynika z raportu IAB AdEx. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy ubiegłego roku reklama online warta była 741 milionów.
62,5 procent. Taki wzrost zanotował cały rynek reklamy w Polsce dzięki reklamie online. Wyniki dla ostatnich dwóch kwartałów 2011 roku mogą być jednak nieco słabsze - wynika z szacunków IAB Polska.
35,5 procent. Co trzecia reklama onlina to double billboard w formacie 750x200 - to właśnie ta forma reklamowa najczęściej pojawia się w polskiej sieci, wynika z badania AdMonitor. Na kolejnych miejscach, pod względem częstości użycia wśród wszystkich kreacji uplasowały się: Rectangle 300x250 (13,4 procent) oraz Preroll, stosowany w reklamie wideo (11,7 procent).
Dziewięć na dziesięciu internautów... zobaczy billboard, jednak czas emisji reklamy ledwo przekroczy 14 sekund. Tak wynika z badania sieci Business Ad Network.
5 procent. Tylko tyle polskich internautów zadeklarowało, że nie ogląda wideo w sieci. Ta grupa jednak stale się kurczy - wynika z analiz Gemiusa.
48 procent. Tylu polskich internautów pobiera oprogramowanie z nielegalnych źródeł. Wśród 32 przebadanych krajów, jesteśmy dopiero na 16 miejscu, jednak zawyżamy średnią o jeden punkt procentowy. Zdecydowanie wyższy wskaźnik piractwa mają kraje rozwijające się, wynika z badań Business Software Alliance.
1 046 317. Tylu fanów na Facebooku ma największy polski fanpage - Demotywatory.
7 112 020. Tylu użytkowników w Polsce notuje Facebook (stan na grudzień). Rok 2011 był dla tego serwisu bardzo korzystny. Od połowy roku liczba ta wzrosła o ponad milion. Zajmujemy 24 miejsce w globalnym rankingu wszystkich krajów na Facebooku.
31,68 procent. Co trzeci mieszkaniec Polski, który ma dostęp do sieci, posiada również swój profil na Facebooku.
4 503. Tyle "zameldowań" zanotowało Lotnisko Chopina w Warszawie w usłudze Facebook Places. To najpopularniejsze miejsce użytkowników w tym serwisie. Na drugim miejscu, z niemal dwukrotnie niższą liczbą głosów, znajduje się lotnisko w Krakowie.
1 390. Najpopularniejsza wśród rynków i starówek jest warszawskie Stare Miasto. Tyle właśnie zanotował check-inów w Facebook Places. Na drugim miejscu w tej kategorii plasuje się wrocławski rynek. Naszej redakcji szczególnie bliski ;) "zameldowano" się tam 1 239 razy.
13 milionów. Tyle aktywnych użytkowników notuje miesięcznie Nasza Klasa - podaje oficjalnie portal. Według Megapanelu serwis miesięcznie odwiedza około 12 milionów real users.
55 procent... polskich blogerów to kobiety, 45 procent - mężczyźni. Autorzy blogów to przede wszystkim osoby wykształcone, pochodzące z dużych miast - wynika z badania przeprowadzonego przez Marka Jeleśniańskiego z serwisu eredaktor.pl.
1,95 miliona. Tyle realnych użytkowników odwiedza serwis Grono.net. W maju tego roku w serwis zainwestował fundusz Red Sky oraz Xevin Investments. Nowi inwestorzy chcieli, by serwis stał się jedną z najpopularniejszych witryn w kategorii Społeczności.
1800. Tyle sklepów wzięło udział w drugiej edycji Dnia Darmowej Dostawy, który zorganizowany był w ostatnią środę listopada. To o ponad tysiąc więcej, niż w ubiegłym roku. Internauci na akcji mogli zaoszczędzić około 450 tysięcy złotych - wynika z szacunków Interaktywnie.
7,5 miliarda złotych. Tyle pieniędzy zostawimy do końca tego roku w e-sklepach, wynika z szacunków firmy Euromonitor.
3 procent. To odsetek całego rynku handlu w Polsce, który stanowi e-commerce. To więcej, niż w poprzednich latach, jednak nadal wypadamy pod tym względem wyraźnie słabiej, niż europejska średnia.
10,8 tysiąca. To liczba e-sklepów, które funkcjonują na polskim rynku - sprawdził TNS OBOP. To półtora tysiąca więcej, niż w ubiegłym roku. Najwięcej e-sklepów powstaje w branży odzieżowej - ponad 17 procent nowopowstałych witryn oferuje ubrania i buty.
290 milionów złotych. Tyle łącznie zaoszczędzili użytkownicy Groupona kupując tańsze kupony. To największy serwis z zakupami grupowymi w Polsce. Z kolei ponad 82 miliony złotych zaoszczędzili użytkownicy Grupera.
Prawie 2 tysiące. Tyle pozwów spłynęło w lipcu do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeciwko e-sklepom, które miały w regulaminach niezgodne z prawem zapisy.
7 procent. To odsetek zakupów online, które dokonywane są za pomocą urządzeń mobilnych - twierdził w rozmowie z Interaktywnie.com Grzegorz Wójcik, prezes grupy Allegro. Wszelkie działania związane z m-commerce to wciąż tylko eksperymenty. Mobilna aplikacja Allegro również, choć na tym rynku zaczyna się dziać coraz więcej.
14 procent. To odsetek Polaków, którzy mają w posiadaniu smartfona. Smartfony są kupowane przede wszystkim na użytek własny (66 procent respondentów) oraz na użytek własnej firmy (13,5 procent), dość często w systemie pre-paid (23 procent).
Źródło: interaktywnie.com/forumszerokopasmowe.pl