Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rejestr Dokumentów Paszportowych włączony do Systemu Rejestrów Państwowych

Rejestr Dokumentów Paszportowych włączony do Systemu Rejestrów Państwowych fotolia.pl

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dokumentach paszportowych. Jednym z nowych rozwiązań jest włączenie Rejestru Dokumentów Paszportowych do Systemu Rejestrów Państwowych. Co jeszcze się zmieni?

Istotną zmianą jest cyfryzacja – papierowy wniosek o paszport zastąpi niosek generowany w Rejestrze Dokumentów Paszportowych przez urzędnika, a następnie podpisywany przez wnioskodawcę na urządzeniu służącym do pobierania podpisu. Drogą elektroniczną będzie też można zweryfikować ważność dokumentu, sprawdzić, jakie dane są przetwarzane w rejestrze, a także zgłosić utratę paszportu.

W projekcie ustawy zawarto także zapis, który obniża do 12 lat granicę wieku, od którego wydawane są paszporty z 10-letnim terminem ważności i podpisem. Uproszczone zostaną także opłaty paszportowe.

Zmiany w przepisach obejmą też procedury ubiegania się o drugi paszport. Drugi paszport będą wydawali wojewodowie i konsulowie, bez konieczności uzyskania zgody ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wydłużeniu do 3 lat ulegnie również okres ważności drugich paszportów (aktualnie to 2 lata).

Ponadto rozwiązania przyjęte przez rząd rozszerzają katalog osób, uprawnionych do posiadania paszportu tymczasowego o osoby małoletnie, które w związku z kontynuacją nauki, rozwojem indywidualnych umiejętności lub koniecznością zapewnienia im opieki potrzebują pilnie wyjechać za granicę.

Wśród zmian jest także skrócenie przebiegu postępowań w sprawach odmowy wydania i unieważnienia dokumentu paszportowego na wniosek uprawnionego podmiotu (np. sądu, prokuratora).

Źródło: MSWiA

Śr., 1 Gr. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska