Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wspólnie o samorządach. Czego nauczyła nas Wielka Lekcja Obywatelska?

Wspólnie o samorządach. Czego nauczyła nas Wielka Lekcja Obywatelska? fotolia.pl

Zbliżające się święto Niepodległości to dobry moment na refleksję o rozmowę na temat samorządności. Dlatego 9 listopada w wielu polskich samorządach odbyła się Wielka Lekcja Obywatelska o Polsce, Demokracji i Samorządzie. Włodarze wielu miejscowości osobiście, a także za pośrednictwem mediów społecznościowych spotkali się z mieszkańcami, by wspólnie porozmawiać o najistotniejszych dla lokalnych społeczności sprawach.

Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie 9 listopada o godzinie 18:00 wykorzystali media społecznościowe, by spotkać się z mieszkańcami i umożliwić im zadawanie pytań w temacie szeroko pojętej samorządności. To w końcu prawo mieszkańców do decydowania o swoich lokalnych społecznościach leży u podstaw samorządności. Polska swój rozwój zawdzięcza działaniom samorządów lokalnych. To w powiatach, miastach, miasteczkach i gminach wiejskich sołtysi, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, starostowie, urzędnicy i organizacje pozarządowe zrealizowały dziesiątki tysięcy inwestycji infrastrukturalnych i społecznych, które przyczyniły się do poprawy jakości życia mieszkańców.

Samorządowcy, którzy zdecydowali się włączyć w akcję nie tylko przybliżyli mieszkańcom specyfikę swojej pracy ale też dali możliwość do zadawania pytań. Obywatele powinni bowiem znać wszystkie elementy, które składają się na funkcjonowanie państwa. Rozmowy dotyczyły spraw najważniejszych dla Polek i Polaków, budżetu, patriotyzmu, a także Europy, konstytucji i wspólnoty, którą tworzą wszyscy Polacy.

Wielka Lekcja Obywatelska to doskonała szansa, by tuż przed Narodowym Świętem Niepodległości podkreślić sukces polskiej demokracji, jakim jest samorządność i pokazać, jak każdy może w niej uczestniczyć.

W akcję zaangażowały się:

  • Związek Miast Polskich;
  • Związek Powiatów Polskich;
  • Unia Metropolii Polskich;
  • Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej;
  • Tak! Samorządy dla Polski;
  • Wielkopolska Kierunek Europa;
  • Dolny Śląsk Wspólna Sprawa;
  • Łączy nas Samorząd;
  • Stowarzyszenie Wspólna Polska.

Wielkie Lekcje Obywatelskie można obejrzeć na profilach facebookowych poszczególnych włodarzy miast, gmin i województw.

Czw., 11 Lst. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska