Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Na co pieniądze w okresie 2014-2020?

Na co pieniądze w okresie 2014-2020? fotolia.pl
Kończą się pieniądze z obecnej puli przyznanej Polsce w ramach budżetu polityki spójności na lata 2007-2013. Warto więc orientować się, jakie będą priorytety polityki spójności w okresie 2014-2020r.

Nie jest ważne tylko tu i teraz

Dzisiejsze rozeznanie w niuansach polityki spójności pomoże nam planować kolejne budżety. Dla samorządowców myślących perspektywicznie, tj. planujących rozwój swoich jednostek poza horyzont wyborczego roku 2014, ale nawet i dla tych co myślą tylko tą krótką perspektywą, przyszłe możliwości finansowania powinny być jednym z podstawowych wskaźników kształtowania polityki finansowwej i inwestycyjnej w najbliższych latach. Takie podejście wymuszają także przepisy nowego indywidualnego wskaźnika zadłużenia. Wymagają one od tych co będą chcieli jeszcze inwestować kształtowania w latach 2011-2013 jak najwyższej nadwyżki operacyjnej, by móc w 2014 w ogóle się zadłużać.

Przeczytaj dokumenty

Na poziomie unijnym regulacje rzadzące funduszami opisane są w rozporządzenia Komisji Europejskiej. Pakiet regulacyjny na najbliższy okres został zaprezentowany 6. października. Ostatnio prezentowaliśmy Państwu stanowisko jakie wobec tych regulacji przyjął Konwent Marszałków. Na poziomie krajowym najważniejszym jest dokument zasadniczy i odpowiednie programy operacyjne. W bieżącym okresie tym zasadniczym dokumentem w każdym kraju członkowskim są tzw. Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia. Jak się dowiedzieliśmy, w najbliższym okresie takiego dokumentu nie będzie. Należy dobrze zapoznać się ze Średniookresową Strategią Rozwoju Kraju 2020 - dokumentem, który niedawno ujrzał światło dzienne, a jego konsultacje społeczne potrwają do 18 grudnia. W ramach tych konsultacji MRR zorganizowało trzy spotkania środowiskowe, z których ostanie odbyło 6 grudnia. Dokument zaprezentował dr Łukasz Hardt, a swoje recenzje do niego przedstawili prof. Ryszard Michalski i dr Andrzej Polaczkiewicz. Następnie swoje komentarze i uwagi wygłaszali zaproszeni goście, przedstawiciele różnych organizacji. 8 grudnia SSRK zaprezentowana została w Olsztynie Zespołowi ds. europejskiej i krajowej polityki strukturalnej przy Konwencie Marszałków RP. Do 18 grudnia można zgłaszać uwagi na piśmie. Środowisko samorządowe będzie miało jeszcze czas, by odnieść się do projektu Strategii w ramach konsultacji w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Rząd ma przyjąć SSRK w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Podstawa rozdania na 2014-2020

Średniookresowa Strategia Rozwoju Kraju 2020 jest elementem nowego systemu zarządzania rozwojem państwa. Składa się na niego, jako wyjściowy dokument, „Polska 2030" oraz Długookresowa Strategia Rozwoju Kraju 2030, Średniookresowa Strategia Rozwoju Kraju 2020 i Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju. A następnie 9 tzw. zintegrowanych strategii dziedzinowych. Niektóre z nich, te, które szczególnie dotyczą samorządu terytorialnego, już Państwu omawialiśmy, tj. Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego i Strategię Sprawne Państwo; pisaliśmy także o KPZK.

ŚSRK to najważniejszy z dokumentów programowych. To właśnie na podstawie tego dokumentu określone zostaną polskie priorytety polityki spójności na lata 2014-2020.- Priorytety będą wynikały z ŚSRK, a do niej opracowany zostanie dokument operacyjny precyzujący kierunki interwencji funduszy – powiedział na spotkaniu konsultacyjnym zastępca dyrektora Departamentu Koordynacji Polityki Strukturalnej Stanisław Sudak.

Oprócz tej Strategii samorządowcy powinni pamiętać o Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego, którą zarówno minister Bieńkowska jak i jej zastępcy polecali jako najważniejszy dokument, określający priorytety polityki regionalnej naszego kraju, a więc tym samym na co przeznaczone zostaną fundusze unijne.

Do tematyki polityki spójności oraz samej Strategii będziemy w DWW powracali.
Wt., 13 Gr. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża