Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

MKiŚ: Trwają pracę nad nową ustawą o parkach narodowych

MKiŚ: Trwają pracę nad nową ustawą o parkach narodowych fotolia.pl

Poseł Piotr Uruski (PiS) na początku lipca wystąpił z interpelacją w sprawie prac nad nową ustawą o parkach narodowych. Ministerstwo potwierdza: pracę trwają.

W interpelacji 25 czerwca poseł Piotr Uruski zwrócił się do Ministra Klimatu i Środowiska z pytaniem dotyczącym prac nad nową ustawą o parkach narodowych i możliwością obejmowania kolejnych terenów taką formą ochroną przyrody. Nieoficjalne informacje w tej sprawie budzą niepokój samorządowców i mieszkańców regionu podkarpackiego. Poza pytaniami w tej sprawie poseł przedstawił też kilka własnych postulatów w tej sprawie. Zaproponował m.in. rezygnację z 50% upustu w podatku leśnym od terenów zajętych pod park narodowy, co ma poprawić sytuację finansową samorządów. 

W całej Polsce pojawiają się ogromne napięcia społeczne wokół tematu tworzenia nowych i funkcjonowania obecnych parków narodowych. Organizowane są nieuzasadnione protesty, często nielegalne oraz działania tzw. nieposłuszeństwa obywatelskiego polegające na jawnym łamaniu prawa w drobnych kwestiach utrudniających jednak skutecznie wykonywanie obowiązków przez różne służby i instytucje oraz łamiące podstawowe prawa innych obywateli. Pomimo, że środowiska organizujące te akty protestacyjne są wciąż nieliczne, istnieje realne zagrożenie ciągłej eskalacji takiego postępowania, które w ogóle nie prowadzą do konstruktywnych wyników, a stanowi realne zagrożenie porządku państwa prawa. Jednocześnie pragnę zauważyć, że osoby zachęcające do podjęcia działań nad tworzeniem nowej ustawy o parkach narodowych nie do końca kierują się przesłankami wynikającymi z ochrony przyrody i uczciwości – przestrzega poseł.

Odpowiedź na interpelację została szybko udzielona przez Ministra Klimatu i Środowiska. 9 lipca do Sejmu wpłynęła odpowiedź podpisana przez sekretarz stanu w MKiŚ Małgorzatę Golińską. Minister potwierdził, że w resorcie trwają prace nad projektem nowej ustawy w tej sprawie.

Celem regulacji jest kompleksowe unormowanie działalności parków narodowych jako form ochrony przyrody oraz podmiotu instytucjonalnego (podmiot zarządzający formą ochrony przyrody). Wobec powyższego, omawiany akt prawny będzie określał zadania, zasady działalności oraz organizację parków narodowych. Będzie zawierał także normy prawne odnoszące się do poprawy nadzoru nad funkcjonowaniem parków narodowych. Z powodu zmiany strategii dotyczącej zarządzania parkami narodowymi w Polsce, planuje się utworzenie nowego podmiotu – Polskie Parki Narodowe (nazwa robocza, może ulec zmianie w toku prac legislacyjnych), który będzie obejmował Generalną Dyrekcję Polskich Parków Narodowych (nazwa robocza, może ulec zmianie w toku prac legislacyjnych) oraz parki narodowe. Polskie Parki Narodowe będą państwową osobą prawną – można przeczytać w odpowiedzi ministerstwa.

Z interpelacją można zapoznać się tutaj, a z odpowiedzią tutaj.

Wt., 27 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Jakub Dorosz-Kruczyński