Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Forum Liderów PPP - zapraszamy do udziału w dyskusji

Forum Liderów PPP - zapraszamy do udziału w dyskusji fotolia.pl

Zachęcamy do udziału w bezpłatnej konferencji Forum Liderów PPP online, która odbędzie się 17 czerwca br. w godzinach 10:00 - 15:00. Tegoroczna edycja składa się z czterech paneli dyskusyjnych, obejmujących tematy dedykowane dla wszystkich interesariuszy projektów infrastrukturalnych. Zagadnienia zostały wskazane przez praktyków realizujących inwestycje w tej formule.

Zakres tematyczny pierwszej dyskusji obejmie etap przedinwestycyjny, z uwzględnieniem oceny efektywności, która wskazywana jest przez samorządy jako pierwsza trudność na długiej drodze do zakończenia projektu. 

Drugi panel będzie dotyczył zarządzania projektem na etapie operacyjnym, czyli w czasie kiedy partner prywatny utrzymuje infrastrukturę niezbędną do realizacji zadania publicznego lub nią zarządza zgodnie z wymaganiami określonymi w umowie PPP. Podczas rozmowy uwzględnione będą elementy zarządzania wskazane przez NIK w wynikach kontroli z 2020 roku. Omówione zostaną zapisy umowy gwarantujące elastyczność w długim terminie, metody egzekwowania zapisów, zarządzanie zmianami, znaczenie umów bezpośrednich oraz zabezpieczenie ryzyka stopy procentowej. 

Rozmowy ekspertów w trzecim panelu dyskusyjnym poświęcone będą bankowalności projektów i roli banku na etapie przygotowania i prowadzenia inwestycji. Omówione zostaną zasady oceniania przez bank projektów inwestycyjnych i korzyści ze współpracy z instytucją finansującą na etapie przygotowania i realizacji inwestycji. Eksperci wskazali również elastyczność w mechanizmach płatności i podejściu do wynagrodzenia partnera prywatnego jako istotny element debaty. 

Ostatni panel będzie dyskusją interesariuszy o realizowanym aktualnie etapie projektu „krakowskiego szybkiego tramwaju”. Inwestycja ma być zrealizowana w 2024 roku. Umowę na realizację podpisało z Zakładem Dróg Miasta Krakowa konsorcjum firm PPP Solutions Polska i Gulermak AGir Sanayi Insaat ve Taahhu. Projekt związany z budową linii tramwajowej w Krakowie jest największym tego typu w Europie realizowanym w modelu PPP. Spłata zobowiązań finansowych ma być pokryta ze środków własnych miasta, wsparcia Europejskiego Banku Inwestycyjnego i środków unijnych z perspektywy 2021-27. W oparciu o krakowskie doświadczenia powstaną wytyczne do pozyskiwania finansowania takich przedsięwzięć w tym wariancie. 

Program spotkania oraz link do rejestracji dostępne są na stronie www.forumliderowppp.pl. W zakładce LIVE zamieszczone jest również forum dyskusyjne, w którym już teraz można publikować anonimowo pytania do ekspertów.

Związek Powiatów Polskich objął patronat nad tym wydarzeniem.

Śr., 9 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska