Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Starostowie powiatów górskich apelują do rządu o wsparcie finansowe na równi z gminami górskimi

Starostowie powiatów górskich apelują do rządu o wsparcie finansowe na równi z gminami górskimi fot. Starostwo Powiatowe w Kłodzku

Starostowie powiatów górskich w wydanym stanowisku zaapelowali do rządu o nowelizację przepisów w sprawie wsparcia na realizację zadań inwestycyjnych przez jst poprzez objęcie wsparciem finansowym także powiatów górskich.  „Równomierność rozwoju pomiędzy jednostkami samorządy terytorialnego stanowić będzie o wydajności rozwiązań stosowanych aktualnie w gminach górskich” – podkreślają starostowie.

Propozycja nowelizacji dotyczy uchwały podjętej przez Radę Ministrów 12 stycznia 2021 roku, w sprawie wsparcia na realizację zadań inwestycyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego. Efektem tej nowelizacji było/jest przeznaczenie 1 mld zł na rzecz gmin górskich na zakupy inwestycyjne lub inwestycje w ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną oraz w infrastrukturę komunalną związaną z usługami turystycznymi. Chcąc być partnerem dla gmin górskich przy realizacji inwestycji w oparciu o przyznaną pomoc finansową, powiaty górskie również zaapelowały o wsparcie płynące z rządu. Jak podkreślają starostowie: „Powiaty górskie objęte wnioskowaną pomocą, staną się wydatnym wsparciem dla gmin przy realizacji inwestycji turystycznych w danym regionie, chociażby poprzez realizację spójnych założeń infrastrukturalnych, natomiast brak wsparcia dla powiatów spowoduje, że założenia turystyczne gmin górskich nie będą mogły stanowić całości dla regionu z uwagi na ograniczenia finansowe powiatów, które również odczuwają trudną sytuację spowodowaną epidemią spowodowaną zakażeniami wirusem SARS-CoV-2”.

Stanowisko starostów powiatów górskich jest zasadne także w ocenie Związku Powiatów Polskich. Prezes Zarządu Andrzej Płonka zwrócił się do wiceministra Marcina Horały a także Prezydenta Miasta Katowice, Marcina Krupy – współprzewodniczących Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska KWRiST – o wprowadzenie do porządku obrad posiedzenia Zespołu tematu wsparcia finansowego dla powiatów górskich w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Posiedzenie Zespołu zaplanowane jest na dzień 20 maja br.

Czw., 13 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska