Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Unijna Strategia na rzecz bioróżnorodności 2030 – dyskusja przybiera na sile

Unijna Strategia na rzecz bioróżnorodności 2030 – dyskusja przybiera na sile fotolia.pl

Coraz szersze kręgi zatacza dyskusja na temat Unijnej Strategii na rzecz bioróżnorodności 2030. Dokument ten zakłada objęcie co najmniej 30% unijnych obszarów lądowych i 30% unijnych obszarów morskich ochroną prawną i wprowadzenie korytarzy ekologicznych w ramach realnej transeuropejskiej sieci Natura, a także objęcie 10% obszarów lądowych i 10% obszarów morskich w UE ochroną ścisłą.

Prócz coraz szerszych wątpliwości w tym zakresie na arenie krajowej, głosy w tej kwestii pojawiają się również – co nie dziwi – na forum Parlamentu Europejskiego (i to nie w dyskusjach dotyczących bezpośrednio Unijnej Strategii). Ostatnio bowiem w debacie na temat Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG) na lata 2021-2027 swoje wątpliwości przedstawił europoseł Bogdan Rzońca, który przypomniał starą prawdę mówiącą o tym, że bardzo dobre rozwiązania są wrogiem dobrych rozwiązań. Europoseł ostrzegał przed skutkiem ubocznym wielkich idei klimatycznych w postaci „nowego bezrobocia” – w związku z tym, że wyżej wskazane cele spowodują blokadę przemysłu drzewnego w Unii Europejskiej.

Związek Powiatów Polskich w trakcie prac legislacyjnych nad krajowymi aktami prawnymi coraz częściej spotyka się z niepokojem ze strony administracji rządowej dotyczącym wymienionych wcześniej celów. Podobnie jak w przypadku m.in. ostatniej reformy dotyczącej decyzji środowiskowych i szerokiego udziału organizacji ekologicznych w tego typu postępowaniach, ZPP będzie apelował o wypracowanie takich rozwiązań, które z jednej strony pozwolą na ochronę środowiska i zachowanie bioróżnorodności, a z drugiej nie będą prowadziły do radykalnych ograniczeń w rozwoju społeczno-gospodarczym.

Z komunikatem Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiego Komitatu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów „Unijna strategia na rzecz bioróżnorodności 2030. Przywracanie przyrody do naszego życia” można się zapoznać tutaj.

Śr., 28 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel