Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Projekt nowelizacji ustawy covidowej wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów

Projekt nowelizacji ustawy covidowej wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów fot.pixabay.com

Projekt nowelizacji ustawy covidowej ma niebawem stać się przedmiotem obrad Stałego Komitetu Rady Ministrów. Później zajmie się nim rząd. W projekcie znalazły się takie zapisy jak pomoc dla sklepików szkolnych, przedłużenie terminu na realizację vouchera turystycznego, przesunięcie terminu zwrotu wypłat do TFZ czy umarzanie spłat pomocy przyznawanej z tarczy antykryzysowej.

W projekcie nowelizacji znalazły się następujące zapisy:

Pomoc dla sklepików szkolnych

Zgodnie z założeniem projektu sklepiki szkolne otrzymają pomoc w postaci:

  • zwolnienia z opłacania składek na ZUS,
  • dofinansowania do wynagrodzeń pracowników,
  • świadczeń postojowych,
  • małych dotacji do 5 tys. zł.

Podstawowym kryterium przyznania pomocy będzie wykazanie 40 proc. spadku przychodów odnotowanych w odpowiednim okresie rozliczenia.

Przedłużenie terminu na realizację vouchera i korzystanie z TFZ

W związku z przedłużającą się epidemią, która w znaczący sposób przyczynia się do ograniczenia możliwości wykonywania działalności przez przedsiębiorców turystycznych organizujących imprezy turystyczne, nowelizacja przedłuża do dwóch lat, licząc od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna, możliwość korzystania z vouchera turystycznego za odwołaną z powodu pandemii koronawirusa imprezę turystyczną.

Zaproponowane przepisy przewidują także przesunięcie o osiem miesięcy terminu rozpoczęcia przez organizatorów turystyki zwrotu wypłat do Turystycznego Funduszu Zwrotów. Spłata pierwszej raty będzie przedłużona do końca grudnia br.

Umorzenie spłat należności z tytułu pomocy z tarczy antykryzysowej

Projekt nowelizacji przewiduje także możliwość umorzeń w całości lub w części należności, odraczania terminów spłaty przyznanych środków, rozkładania spłaty należności na raty z tytułu np. nienależnie otrzymanych środków w ramach form wsparcia udzielanych przez powiatowe urzędy pracy w ramach tarcz antykryzysowych.

Chodzi o to, że obecnie większość przedsiębiorców, którzy korzystają z instrumentów wsparcia, spełnia zasadniczy warunek umorzenia określony w ustawie (np. 3 miesiące prowadzenia działalności). Brak jest jednak uregulowań dotyczących umorzeń w sytuacjach szczególnych np. śmierci lub innych nagłych zdarzeń losowych. Takie sprawy wymagają indywidualnego podejścia i rozpatrzenia. Dzięki nowelizacji ustawy będzie możliwość umorzeń w tak szczególnych sytuacjach.

Źródło: MRPiT

Śr., 24 Mrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska