Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W Polsce powstaje pierwszy program inwestycyjny dotyczący jakości i ograniczenia strat wody pitnej

W Polsce powstaje pierwszy program inwestycyjny dotyczący jakości i ograniczenia strat wody pitnej fotolia.pl

Jednym z warunków nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027 jest przygotowanie krajowego planu inwestycyjnego w sektorze wodno-kanalizacyjnym. W związku z tym powstaje pierwszy w Polsce dokument regulujący inwestycje w zakresie jakości i ograniczenia strat wody pitnej.

Umowę na opracowanie programu zawarło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dzieje się to w ramach projektu finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach działania 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska, oś priorytetowa II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu POIiŚ 2014-2020. 

W ramach założeń do programu zostały opracowane kierunki działań, które pozwolą na analizę stanu wdrożenia dyrektyw w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (98/83/WE) oraz określenia przedsięwzięć koniecznych do spełnienia warunków nowej dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (2017/0332 (COD)). 

Zostaną wyznaczone kluczowe inwestycje w sektorze zaopatrzenia w wodę, których realizacja będzie konieczna do wypełnienia postanowień dyrektyw. Inwestycje i przedsięwzięcia które zostaną zawarte w programie będą mogły ubiegać się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach nowej perspektywy finansowej.

Zebranie informacji, niezbędnych do opracowania Programu Inwestycyjnego opiera się na analizie danych pozyskanych z urzędów i instytucji państwowych oraz z przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Kluczowym źródłem danych są również informacje, które posiadają właściciele lub administratorzy dużych obiektów priorytetowych oraz przedsiębiorstwa spożywcze, specjaliści i eksperci – osoby posiadające wiedzę zawodową związaną z zaopatrzeniem w wodę do picia, a także konsumenci.

W związku z tym wszystkie instytucje wymienione powyżej mogą wypełnić specjalną ankietę dostępną na stronie: www.arcadis.com.pl

Źródło: gov.pl

Wt., 19 St. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska