Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Organizacja szczepień na COVID-19 i sytuacja szpitali powiatowych głównymi tematami wideokonferencji Zarządu Związku Powiatów Polskich

Organizacja szczepień na COVID-19 i sytuacja szpitali powiatowych głównymi tematami wideokonferencji Zarządu Związku Powiatów Polskich .

Dwie pierwsze wideokonferencje Zarządu Związku Powiatów Polskich, które odbyły się 5 i 11 stycznia 2021 roku dotyczyły spraw bieżących najistotniejszych dla powiatów – organizacji szczepień przeciwko COVID-19 i zapowiadanych przez rząd planów na reformę służby zdrowia.

Szczepienia

Sygnały płynące od rządu dotyczą pomocy samorządów w koordynacji szczepień przeciwko COVID-19. Niestety nie są znane większe szczegóły tego przedsięwzięcia. Problem stanowi też kwestia dowożenia na szczepienia osób z niepełnosprawnościami. W ostatnich dniach rząd zobowiązał się do dofinansowania dowozu na szczepienia. Samorządowcy podtrzymali jednak opinię, że stawki ryczałtu powinny być wyższe, ponieważ w wielu sytuacjach koszty przekroczą oszacowane przez resort zdrowia średnie stawki.

Restrukturyzacja szpitali

Minister Zdrowia zarządzeniem z dnia 23 grudnia 2020 roku powołał Zespół ds. przygotowania rozwiązań legislacyjnych dotyczących restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne. W skład zespołu nie weszli przedstawiciele samorządów. Z danych wynika jednak, że to nie szpitale powiatowe generują największe straty w sektorze zdrowia. Plany centralizacji szpitali potwierdził też w wywiadzie telewizyjnym Minister Zdrowia.

Samorządowcy zwracali uwagę na ogromny wkład finansowy, jaki włożyli w poprawienie sytuacji szpitali do tej pory. W przypadku zmiany właścicieli szpitali, problematyczna stanie się też kwestia funduszy unijnych.

Starostowie byli też zgodni co do tego, że przedstawiciel strony samorządowej koniecznie powinien uczestniczyć w pracach ministerialnego zespołu.

Wt., 12 St. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska