Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

30. rocznica pierwszych demokratycznych wyborów do samorządu gminnego będzie szczególnie upamiętniona? Jest apel w tej sprawie

30. rocznica pierwszych demokratycznych wyborów do samorządu gminnego będzie szczególnie upamiętniona? Jest apel w tej sprawie fotolia.pl

Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski zaapelowały do władz samorządowych, wspólnot lokalnych, organizacji społecznych i mieszkańców gmin Małopolski o szczególnie upamiętnienie 30. Rocznicy pierwszych w Polsce demokratycznych wyborów do samorządu gminnego. Upamiętnienie to miałoby polegać na nadawaniu ulicom, placom czy skwerom nazw „27 Maja 1990 roku”.

Wybory do samorządu gminnego, które zostały przeprowadzone 27 maja 1990 roku były pierwszymi, w pełni demokratycznymi wyborami w powojennej historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. 30 rocznica tego wydarzenia skłania do refleksji. „Z perspektywy trzydziestu lat należy stwierdzić, że samorząd gminy odegrał ogromną, trudną do przecenienia rolę w wielkiej cywilizacyjnej przemianie kraju oraz społeczeństwa. Dzisiejszy społeczny i gospodarczy kształt Rzeczypospolitej stworzyły w znacznym stopniu samorządy terytorialne, a zwłaszcza samorząd gminny” – czytamy w apelu, którego sygnatariusze uznają za samorządowy obowiązek, by upamiętnić wydarzenia 1990 roku.

Propozycją na upamiętnienie wyborów do samorządu gminnego jest nadawanie ulicom, placom czy skwerom nazw „27 Maja 1990 roku”.

Odrodzenie samorządu terytorialnego w Polsce było efektem trzech ustaw z 8 marca 1990 r., zainicjowanych ustawą „solidarnościowego” Senatu RP, które powołały do życia wspólnoty samorządowe, wyposażone we własną, pochodzącą z wyborów reprezentację.

Śr., 30 Gr. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska