Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Łódzkie przyjazne dla obcokrajowców

Łódzkie przyjazne dla obcokrajowców fotolia.pl

W Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja dotycząca realizacji projektu „Łódzkie bliżej cudzoziemca”. Celem nadrzędnym inicjatywy jest upowszechnienie instrumentów legalizacji pobytu i pracy dla osób spoza Unii Europejskiej.

- To bardzo ważny projekt, bo w województwie łódzkim mamy dużo cudzoziemców. Chcielibyśmy, żeby oni czuli się tutaj dobrze, żeby się integrowali. To integracja powoduje, że pobyt w naszym kraju i województwie staje się bardziej przyjazny. Chcemy pomóc cudzoziemcom przełamywać różnego rodzaju bariery – powiedział wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk.

W ramach programu, od 2018 r., w 3 Punktach Obsługi Klienta w: Piotrkowie Trybunalskim, Skierniewicach i Sieradzu, będzie można załatwić nie tylko sprawy paszportowe, ale także te dotyczące legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców.

Ułatwienie dla obcokrajowców powinno stanowić wielojęzyczne i czytelne oznakowanie. Co więcej, Punkty Obsługi Klienta zostały wyposażone również w kąciki malucha oraz w tzw. infokioski, gdzie można uzyskać wiele przydatnych informacji dotyczących załatwiania spraw.

Natomiast w Łodzi znajdują się dwa punkty informacyjno-doradcze. Tam cudzoziemiec może dowiedzieć się np. jak zalegalizować swój pobyt, otrzymać doradztwo zawodowe czy prawne, a także lepiej poznać kulturę i historię Polski.

- W 2021 i 2022 r. będą realizowane kursy z języka polskiego na dwóch poziomach: podstawowym i średniozaawansowanym. Naukę zaoferujemy 90 cudzoziemcom. Pojawią się też kursy adaptacyjne. Do tej pory było ich 8. Na 2021 r. zaplanowaliśmy 8 kolejnych, a na rok 2022 - 6. Na nich też będzie można się wiele dowiedzieć o polskiej tradycji i kulturze – powiedział wicewojewoda łódzki.

W szkołach są prowadzone zajęcia integracyjne dla dzieci. Odbyły się także szkolenia dla pracowników urzędów pracy i ośrodków pomocy społecznej. Wzięło w nich udział 159 osób. Zaplanowano także 6 szkoleń dla nauczycieli, z czego zrealizowano 3 dla 172 dydaktyków. Kolejne odbędą się w 2021 r. i 2022 r.

Projekt "Łódzkie bliżej cudzoziemca" jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu, Azylu, Migracji i Integracji. Wartość projektu wynosi 3,2 mln zł, z czego 2,4 mln zł pochodzi z FAMI, a 800 tys. z budżetu państwa.

Źródło: ŁUW

Wt., 22 Gr. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska