Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Apel w sprawie uruchomienia Narodowego Programu Rewitalizacji Dróg Lokalnych

Apel w sprawie uruchomienia Narodowego Programu Rewitalizacji Dróg Lokalnych fotolia.pl

Konwenty Powiatów Województwa Łódzkiego i Województwa Lubelskiego podczas wspólnego posiedzenia jakie miało miejsce w dniu 26 października br. w Lublinie przyjeły stanowisko-wniosek o pilne uruchomienie programu, który pozwoli, ze środków budżetu państwa, sfinansować odbudowę dróg lokalnych (powiatowych i gminnych) zniszczonych w związku z budową, przebudową lub modernizacją autostrad i dróg ekspresowych.

Uzasadniając ten apel samorządowcy podnosili następujące argumenty:

"Drogi lokalne nie są przystosowane do dużych obciążeń transportowych związanych z dojazdem do realizowanych inwestycji. Inwestorzy bardzo rzadko zapewniają właściwy dojazd poprzez budowę dróg technologicznych (serwisowych). Natomiast transport realizowany na potrzeby tych inwestycji prowadzony jest po drogach powiatowych i gminnych. Taka sytuacja prowadzi do całkowitej dewastacji okolicznych dróg lokalnych.

Dzisiaj mamy już niemało doświadczeń z inwestorami lub wykonawcami, którzy przy budowie autostrad w województwie łódzkim na terenie powiatów brzezińskiego, skierniewickiego, łowickiego oraz zgierskiego, i w województwie lubelskim na terenie powiatu puławskiego doprowadzili do dewastacji dróg powiatowych i gminnych, a po zakończeniu inwestycji wykonawcy nie podjęli skutecznych działań w celu remontu tych dróg, mimo zawarcia stosownych umów zabezpieczających interesy samorządów terytorialnych. Lokalne drogi są w fatalnym stanie technicznym, a próby wyegzekwowania ich napraw napotykają poważne trudności. W wielu przypadkach będzie to wymagać skierowania spraw na drogę sądową. Sprawy te mogą potrwać latami natomiast drogi lokalne muszą w sposób bezpieczny służyć zarówno mieszkańcom lokalnej społeczności, jak również innym użytkownikom.

Samorządy lokalne nie posiadają środków na rewitalizację tych dróg, a bezwiednie stały się współuczestnikami procesu inwestycyjnego prowadzonego ze środków budżetu państwa. Po zakończeniu inwestycji drogowych realizowanych przez państwo dojdzie do sytuacji, kiedy będą przez nasz kraj przebiegały nowe autostrady i drogi ekspresowe, nie będzie natomiast odpowiedniej jakości dróg lokalnych, żeby do tych nowych autostrad i dróg ekspresowych dojechać.

W związku z powyższym bardzo pilne staje się uruchomienie programu rządowego, który powinien służyć zabezpieczeniu przez państwo interesów poszkodowanych samorządów i poprzez dotację z budżetu państwa pozwoli odbudować te drogi, które uległy zniszczeniu.

W załączeniu przesyłamy projekt Narodowego Programu Rewitalizacji Dróg Lokalnych (powiatowych i gminnych) zniszczonych w związku z budową, przebudową lub modernizacją autostrad i dróg ekspresowych.

Przewodniczący Konwnetu Powiatów Województa Łódzkiego
/-/Andrzej Szymanek 

Przewodniczący Konwnetu Powiatów Województwa Lubelskiego
/-/ Paweł Pikula" 

Wt., 22 Lst. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka