Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kolejne obligacje bez podatku? Jesteśmy przeciw

Kolejne obligacje bez podatku? Jesteśmy przeciw fotolia.pl

Co jakiś czas informujemy państwa o projekcie kolejnego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych rodzajów dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych. Tytuł pozostaje ten sam, materia ta sama – zaniechanie poboru podatku w związku z emisją obligacji, zmienia się jedynie emitent. Tym razem zwolnienie ma dotyczyć obligacji wyemitowanych na rynki zagraniczne w 2011 roku przez Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna.

Spółka ta zamierza wyemitować pięcioletnie euroobligacje o wartości do 200 mln EUR, nie objęte gwarancją Skarbu Państwa, o charakterze prywatnym lub publicznych, notowane na nieuregulowanym rynku giełdowym w Luksemburgu. Emisja skierowana zostanie w szczególności do inwestorów z Anglii, Austrii, Francji, Niemiec i Szwajcarii. Celem emisji jest pozyskanie środków na wykup obligacji wyemitowanych w 2004 roku (29 listopada i 22 grudnia). Obligacje te zostały wyemitowane z przeznaczeniem na refinansowanie historycznego zadłużenia przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe.

Projektodawcy piszą szczerze w uzasadnieniu, że PKP S.A. nie posiada wystarczających środków własnych na pełną spłatę wynikających z wykupu wymagalnych zobowiązań finansowych, tym samym całość środków pozyskanych z emisji obligacji zostanie przeznaczona na cel wykupu. W konsekwencji mamy do czynienia z typowym rolowaniem długu – a to nie daje zbyt dobrych perspektyw dla funkcjonowania rynku przewozów kolejowych…

Odrębną kwestią jest fakt, iż środki z emisji euroobligacji PKP S.A. musi uzyskać jeszcze w listopadzie. Zastanawiające jest zatem, czy przedmiotowe rozporządzenie zostanie za kilka dni skierowane pilnie do trybu obiegowego w Komisji Wspólnej, czy też zostanie podpisane bez uzyskania wymaganego prawem uzgodnienia.

Czw., 3 Lst. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski