W niedzielę 23 października br. w Muzeum im. Jana Pawła II (Galeria Janiny i Zbigniewa Porczyńskich) w Warszawie miała miejsce uroczystość wręczenia Nagród im. Grzegorza Palki, a nadawanym przez Ligę Krajową.
Laureaci Nagrody im Grzegorza Palki w 2011 roku zostali:
W dziedzinie ogólnopaństwowej:
Elżbieta Bieńkowska – Minister Rozwoju Regionalnego
- za aktywność i skuteczność w transmisji środków europejskich do polskich samorządów i partnerską współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego.
Tadeusz Woźniak – Poseł na Sejm RP, samorządowiec
- za działalność na rzecz wdrażania w życiu publicznym wartości wynikających z Katolickiej Nauki Społecznej oraz inicjatywy w zakresie współpracy Polska – Wschód.
W dziedzinie działalności samorządowej o wymiarze ogólnokrajowym:
Paweł Adamowicz – Prezydent Gdańska, Prezes Unii Metropolii Polskich
- za siłę i determinację w urzeczywistnianiu ideałów Solidarności oraz samorządności terytorialnej, szczególnie w wielkich miastach oraz wieloletnią pracę na rzecz dostosowania administracji publicznej do wyzwań nowoczesnej gospodarki.
Stanisław Bodys – Burmistrz Rejowca Fabrycznego, Wiceprezes Unii Miasteczek Polskich
- za działalność na rzecz dobra wspólnego od początku odrodzonego samorządu terytorialnego oraz skuteczne reprezentowanie i rozwiązywanie spraw małych miast i gmin.
Józef Sebesta – Marszałek Województwa Opolskiego
- za aktywność na rzecz rozwoju gospodarczego regionu, sprawną dystrybucję środków unijnych, w tym wśród przedsiębiorców oraz dobrą współpracę ze środowiskami społecznymi, gospodarczymi i samorządowymi Opolszczyzny.
Marek Wójcik – Zastępca Sekretarza Generalnego Związku Powiatów Polskich
- za inicjowanie wielu oczekiwanych przez środowiska samorządowe rozwiązań prawnych , skutecznie wdrożonych do ustawodawstwa regulującego działalność lokalnych i regionalnych wspólnot mieszkańców.
W kategorii działań w samorządzie lokalnym o znaczeniu ponadlokalnym:
Paweł Kozera – wydawca prasy lokalnej
- za niezłomną realizację od 20 lat idei samorządności, poprzez wydawanie czterech tytułów gazet lokalnych o zasięgu powiatowym.
Ś.P. Krzysztof Lipski – Dyrektor Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej – Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie
- za profesjonalną działalność w zakresie szkoleń, doradztwa i badań, podejmujących nowatorskie rozwiązania wspierające budowanie samorządności lokalnej, w tym za realizację projektów z zakresu zarządzania strategicznego, między innymi strategii rozwoju jednostek samorządowych, tworzonych ze znaczącym udziałem społeczności lokalnych.
Ponadto Kapituła zdecydowała przyznać wyróżnienia, które otrzymują:
Kazimierz Fudala – Wójt Gminy Rzepiennik Strzyżewski
- za działania na rzecz wzmocnienia roli samorządów terytorialnych w kształtowaniu rozwoju społeczno – gospodarczego, w rezultacie kierowania Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski.
Jan Grabkowski – Starosta Poznański
- za skuteczne zarządzanie jednym z największych powiatów w Polsce oraz działania na rzecz współpracy metropolitalnej.
Tomasz Kałużny – Burmistrz Miasta i Gminy Września
- za krzewienie idei udziału obywateli w demokratycznym akcie głosowania.
Józef Krzyworzeka – Starosta Krakowski
- za realizację podkrakowskiego systemu teleinformatycznego oraz sprawne zarządzanie powiatem.
Jan Olech – Burmistrz Miasta Ustka
- za skuteczne wykorzystywanie środków unijnych na rzecz zwiększenia atrakcyjności miasta oraz współdziałanie z samorządami Środkowego Wybrzeża w ramach Słowińskiej Grupy Rybackiej.
Włodzimierz Pazdan – Wójt Gminy Limanowa
- za wzorcową koordynację służb zarządzania kryzysowego w czasie klęski żywiołowej oraz działania na rzecz rozwoju gminy.
Witold Stępień – Marszałek Województwa Łódzkiego
- za inicjatywę stworzenia systemu transportu zbiorowego aglomeracji łódzkiej oraz koordynowanie projektu modernizacji dróg wojewódzkich.
Jakub Świtkiewicz – Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Regionu Kutnowskiego
- za działania na rzecz rozwoju i aktywizacji Regionu Kutnowskiego poprzez współpracę międzygminną.
Tegoroczną XIV edycję uroczystości uświetnił koncert muzyki jazzowej pt. „Poważna sprawa". Wystąpił Michał Kulenty z zespołem w składzie: Jacek Kotlarski – śpiew, Paweł Perliński - fortepian, Robert Kubiszyn – kontrabas, Cezary Konrad – perkusja, Michał Kulenty – saksofon, flet.
Nagroda im. Grzegorza Palki nadawana jest przez Ligę Krajową za wybitne zasługi dla samorządu terytorialnego. Liga Krajowa, zrzeszająca Ligi Miejskie i Ligi Wiejskie, opierająca swoją działalność o hasło: „Rodzina – Wspólnota lokalna – Ojczyzna", promuje działania na rzecz kontynuacji demokratycznych reform.
Fundując nagrodę im. Grzegorza Palki Liga Krajowa pragnie uhonorować jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego samorządu terytorialnego, tragicznie zmarłego Prezydenta Łodzi – Grzegorza Palkę.
Patronat nad Nagrodą objęły oraz udzieliły wsparcia ogólnopolskie organizacje samorządowe, będące stroną Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego: Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Unia Metropolii Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP i Związek Województw RP oraz Miasta Łódź i Wrocław. Wsparcia udzieliła również Warszawa, Estrada Warszawska i SKOK.
Kilka słów od Zespołu Redakcyjnego Dziennika Warto Wiedzieć:
Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym laureatom tak prestiżowego wyróżnienia, jakim jest bez wątpienia Oskar Samorządowy. Jednocześnie z racji tego, że jedną z wyróżnionych osób jest Redaktor Naczelny Dziennika Warto Wiedzieć chcielibyśmy oficjalnie pogratulować Panu Markowi Wójcikowi tego sukcesu. Wyrażamy zadowolenie, że jego dotychczasowa ogromna praca została doceniona przez Kapitułę Konkursu. Znając zaangażowanie Pana Marka Wójcika w tworzenie nowej, lepszej rzeczywistości samorządowej życzymy dalszych sukcesów na samorządowej niwie.