Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Resort finansów nie ustępuje. Pojęcie długu doprecyzowaliśmy, a nie rozszerzyliśmy

Resort finansów nie ustępuje. Pojęcie długu doprecyzowaliśmy, a nie rozszerzyliśmy fotolia.pl

W opinii wiceminister finansów Hanny Majszczyk, odpowoadającej na zapytanie poselskie, definicja długu zawarta w słynnym juz rozporządzeniu z 23.12.2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego, w tym do długu Skarbu Państwa, jest doprecyzowaniem, a nie rozszerzeniem kategorii kredytów i pożyczek. W związku z tym, ministerstwo nie zmieni rozporządzenia.

Jak twierdzi pani wiceminister, celem dookreślenia tytułu, jakim są kredyty i pożyczki, jest dążenie do otrzymania pełnej i rzetelnej informacji o rzeczywistym zadłużeniu jednostek sektora finansów publicznych, w tym jst. I przypomina, że ograniczenia dotyczące spłaty zobowiązań i długu jst, zawarte odpowiednio w art. 169 i art. 170 starej ustawy o finansach publicznych tracą moc z dniem 31.12.2013 r. (art. 85 pkt 3 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych). Z kolei art. 243 nowej ustawy o finansach publicznych, limitujący spłatę zobowiązań jst, ma zastosowanie po raz pierwszy do uchwał budżetowych na rok 2014.

Zgodnie z rozporządzeniem do zadłużenia jst należy wliczać oprócz kredytów i pożyczek także m.in. umowy o partnerstwie publiczno prywatnym, leasing i umowy o terminie zapłaty dłuższym niż rok. W konsekwencji wprowadzenia tych zapisów w wielu samorządach od początku 2011 r. z dnia na dzień znacznie podskoczył wskaźnik zadłużenia.

Źródło: samorzad.pap.pl

Wt., 25 Prn. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża