Prezes Związku Powiatów Polskich Marek Tramś zwrócił się do Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeusza Nalewajka z pismem, w którym apeluje o podjęcie działań zmierzających do uporządkowania kwestii utrzymania urządzeń melioracji wodnych.
W dalszej części pisma czytamy: "Znaczącym problemem jest bowiem, uchylanie się spółek wodnych i właścicieli nieruchomości rolnych od właściwego utrzymania w należytym stanie technicznym urządzeń melioracji wodnych. Dotyczy to głównie osób i podmiotów odnoszących korzyści w związku z wykorzystywaniem tych melioracji.
Podjęcie działań zmierzających w tym kierunku zapobiec może powstawaniu dużych rozlewisk, lokalnych powodzi, a przez to ograniczy utrudnienia w prowadzeniu prawidłowej gospodarki rolnej.
W naszym mniemaniu konieczne jest m.in.:
- wprowadzenie obowiązku dołączania przez właścicieli gruntów rolnych do wniosku o płatności bezpośrednie, zaświadczenia uzyskanego od właściwych ze względu na położenie gruntów rolnych Zarządów Melioracji i Urządzeń Wodnych (w przypadku braku spółki wodnej) lub spółki wodnej o stanie urządzeń melioracyjnych, z których właściciele odnoszą korzyści. Przyczyni się to do zintensyfikowania działania podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie tych urządzeń.
- zobowiązanie odpowiednich służb w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, aby przeprowadzając kontrole w gospodarstwach rolnych, objąć nimi również badanie stanu urządzeń melioracyjnych. Wyniki tych kontroli powinny mieć wpływ na wysokość dopłat, a zły stan urządzeń melioracyjnych powinien bowiem skutkować odpowiednimi sankcjami finansowymi."