Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ministerstwo rozwoju formalnie ruszyło

Ministerstwo rozwoju formalnie ruszyło fotolia.pl

Formalnie od 7 grudnia funkcjonuje resort rozwoju. Z tego dnia pochodzi rozporządzenie Rady Ministrów o utworzeniu Ministerstwa Rozwoju i zniesienia Ministerstwa Gospodarki. Gotowy jest również skład kierownictwa. Nowy resort odpowiada m.in. za realizację strategii rozwoju społeczno-gospodarczego i zarządza systemem wdrażania funduszy europejskiej polityki spójności.

Kto - kierownictwo skompletowane

Nowy resort ma dziewięcioosobowe kierownictwo, w tym jako szefa wicepremiera Mateusza Morawieckiego, sekretarza stanu, członaka Rady Ministrów Jerzego Kwiecińskiego oraz sześciu podsekretarzy i osobę pełniącą obowiązki dyrektora generalnego. Dla środowiska zajmującego się funduszami ciekawostką może być awans na podsekretarza - cenionego i lubianego - dotychczasowego dyrektora departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego, Pawła Chorążego.

Co - jakie zadania?

Wicepremier Mateusz Morawiecki w wywiadach prasowych informuje, że jego resort powstał z części ministerstwa gospodarki (po odłączeniu kwestii energii, które przejmie resort energetyki) oraz z całości dawnego ministerstwa rozwoju regionalnego, zanim połączono je z ministerstwem infrastruktury. Szef nowego resortu, jako jego zadania przedstawia: inwestycje krajowe i zagraniczne, eksport, regulacje gospodarcze, obrót gospodarczy, współpraca z zagranicą, pieniądze unijne, programy strategiczne i szeroko rozumiany rozwój. Wiceminister Jerzy Kwieciński w wypowiedziach prasowych podkreśla, że kierownictwo chce powrócić do modelu, w którym ministerstwo rozwoju było głównym kreatorem i realizatorem polityki gospodarczej kraju.

Do szczegółowych zadań nowego ministerstwa należą sprawy z dwóch działów administracji: rozwój regionalny i gospodarka. Pierwszy z działów obejmuje m.in. programowanie i koordynację polityki rozwoju oraz zarządzanie systemem funduszy unijnych. Do drugiego działu należą: konkurencyjność, współpraca z zagranicą, własność przemysłowa, innowacyjność, działalność gospodarcza, promocja polskiej gospodarki w kraju i za granicą oraz współpraca z organizacjami samorządu gospodarczego.

Gdy spojrzymy na stronę internetową nowego resortu (przekształcaną obecnie witrynę dawnego ministerstwa), zobaczymy, że zajmuje się on m.in. planowaniem przestrzennym, polityką miejską, rewitalizacją. Pamiętając, iż nowelizacją ustawy o działach te kwestie przeszły do ministerstwa infrastruktury i budownictwa, pojawia się pytanie, czy coś się zmieniło, czy to tylko chwilowa nieprecyzyjna aktualizacja strony internetowej w trakcie dzielenia i porządkowania jej treści na trzy ministerstwa (doszło jeszcze ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej).

Jak – zmiany w kulturze organizacyjnej i stylu pracy?

Pytany w wywiadach prasowych, jakie zmiany wprowadzi w podległym sobie urzędzie, wicepremier Morawiecki podkreśla, że chciałby wdrożyć wysokie i sprecyzowane standardy współpracy, zaczerpnięte ze świata komercyjnego. Jak to ujął, chciałby „pomóc ludziom otworzyć się na jak najgłębszą współpracę; w ramach ministerstwa, potem między ministerstwami”. Przy zarządzaniu unijnymi pieniędzmi chciałby zastosować metody zapożyczone ze świata biznesu do rygorystycznego monitorowania wydatków, w trybie tygodniowym i dziennym”. 

Źródło: mr.gov.pl, materiały prasowe

Czw., 10 Gr. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża