To hasło projektu systemowego, realizowanego w ramach Działania 5.3 PO KL, przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i grupę kilku ogólnopolskich organizacji pozarządowych. Jako partnerzy współpracujący zaproszeni zostali przedstawiciele organizacji samorządowych. W czwartek 5 maja odbyło się w MRR drugie spotkanie grupy strategicznej projektu.
"Decydujmy razem", to pilotażowy projekt budowania i testowania mechanizmów partycypacji w 108 gminach i powiatach z terenu całej Polski. Główne cele projektu, to upowszechnienie sprawdzonych w kraju i za granicą modeli partycypacji, dostarczenie społecznościom i władzom lokalnym narzędzi monitorowania i oceny stanu partycypacji oraz opracowanie i przygotowanie do wdrożenia ogólnokrajowego systemu wspierania partycypacji.
Jak czytamy na stronie internetowej projektu, partycypacja to aktywny udział organizacji i środowisk lokalnych w zarządzaniu sprawami publicznymi społeczności lokalnej, w tym: w tworzeniu lokalnych strategii rozwoju, w określaniu kierunków i metod działania władz samorządowych i administracji lokalnej, w monitorowaniu przebiegu wykonywania takich działań. Mechanizmy i metody partycypacji powstają w wielu miejscach z potrzeby lokalnych społeczności i ich przedstawicieli. Stają się częścią lokalnego prawa, pożyteczną praktyką o dowiedzionej skuteczności czy choćby lokalnym obyczajem. Doświadczenia te mogą stać się przedmiotem działań politycznych głównego nurtu, mogą wejść do praktyki działania.organizacji, instytucji i podmiotów gospodarczych nawet w skali krajowej.
Realizatorzy przedsięwzięcia postawili przed sobą następujące zadania: upowszechnienie sprawdzonych modeli partycypacyjnych powstałych w Polsce i za granicą; tworzenie „korpusu partycypacji” – doradców i animatorów działających w samorządach na rzecz tworzenia mechanizmów partycypacyjnych; monitorowanie prawa krajowego i lokalnych regulacji prawnych oraz upowszechnianie regulacji wspierających partycypację; prowadzenie badań i publikowanie ich wyników oraz popularyzacja partycypacji jako przedmiotu badań i kierunku studiów; prowadzenie kampanii promującej partycypację i osiągnięcia samorządów uczestniczących w projekcie.
Więcej: www.decydujmyrazem.pl