Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powiaty zwiększą prędkość hot-spotów – stanowisko UKE

Powiaty zwiększą prędkość hot-spotów – stanowisko UKE fotolia.pl

7 września br. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej opublikował swoje stanowisko w zakresie świadczenia przez jednostki samorządu terytorialnego usługi dostępu do Internetu bez pobierania opłat lub w zamian za opłatę niższą niż cena rynkowa, na podstawie art. 7 ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Głównym celem Stanowiska jest interpretacja przepisów Ustawy nakładających na JST obowiązki w zakresie działalności telekomunikacyjnej oraz zminimalizowanie ryzyka zakłócenia konkurencji na rynku telekomunikacyjnym, poprzez niewłaściwe oddziaływanie JST na lokalny rynek w zakresie prowadzonej działalności.

Interpretacja obowiązujących przepisów przez Prezesa UKE

1.  Celami uzasadniającymi świadczenie przez JST bezpłatnej lub w zamian za opłatę niższą niż cena rynkowa usługi dostępu do Internetu powinny być przede wszystkim:

  • przeciwdziałanie zjawisku tzw. wykluczenia cyfrowego;
  • okazjonalny dostęp do Internetu dla użytkowników mobilnych (np. mieszkańców, turystów przebywających w miejscach publicznych w zasięgu hotspotów);
  • wzrost popytu na komercyjne usługi dostępu do Internetu;
  • stymulowanie przedsiębiorców telekomunikacyjnych do modernizacji infrastruktury;
  • zapewnienie możliwości załatwiania spraw drogą elektroniczną, pomiędzy obywatelem / podmiotem gospodarczym a administracją.

2. Warunki podjęcia działalności przez JST w zakresie świadczenia usługi bezpłatnego lub w zamian za opłatę niższą niż cena rynkowa dostępu do Internetu:

  • realizowane w tym zakresie projekty nie mogą wpływać negatywnie na rozwój równoprawnej i skutecznej konkurencji, np. poprzez wypieranie podmiotów komercyjnych działających lub planujących działalność na danym rynku,
  • działalność JST musi bowiem sprzyjać efektywnemu inwestowaniu w infrastrukturę telekomunikacyjną przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych,
  • planowany projekt świadczenia bezpłatnej usługi dostępu do Internetu powinien być skonsultowany z przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi działającymi na lokalnym rynku w celu uzyskania stanowiska oraz opinii lokalnych przedsiębiorców telekomunikacyjnych w zakresie prowadzonej przez JST działalności telekomunikacyjnej;

A zatem, zdaniem Prezesa UKE, działania JST w zakresie telekomunikacji winny wyglądać następująco: najpierw rozeznanie potrzeb i problemów z dostępem do Internetu mieszkańców, konsultacje z przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi, przedłożenie przedsiębiorcom propozycji współpracy w zakresie świadczenia bezpłatnej usługi dostępu do Internetu lub w zamian za opłatę niższą niż cena rynkowa.

Przyspieszenie hot- spotów – nowości w stanowisku

Wprowadzone nowości w stanowisku Prezesa UKE to zróżnicowanie rekomendowanych przez Prezesa UKE podstawowych warunków technicznych świadczenia usługi dostępu do Internetu z uwagi na lokalizację hot-spotów, obejmujących tylko i wyłącznie miejsca publiczne - wewnątrz budynków użyteczności publicznej oraz w otwartej przestrzeni publicznej bez możliwości korzystania z usługi w miejscu zamieszkania użytkowników końcowych - zwiększone zostały parametry wysyłania i odbierania danych z maksymalną prędkością połączenia, w przypadku usługi bezpłatnej – nie więcej niż 1 Mb/s (obecnie jest to 512 kb/s). Ponadto, podwyższony został miesięczny limit transferu danych w przypadku świadczenia usługi bezpłatnego dostępu do Internetu za pomocą hot-spotów zlokalizowanych w otwartej przestrzeni publicznej - nie więcej niż 1GB dla użytkownika (obecnie jest to 750 MB).

Z całą treścią dokumentu można zapoznać się TUTAJ.

Źródło: UKE

Sob., 10 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka