Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bez współpracy nie ma kołaczy – zasada partnerstwa

Bez współpracy nie ma kołaczy – zasada partnerstwa fotolia.pl

Większa efektywność działań, skuteczniejsze osiąganie celów i wskaźników, wyższa jakość dokumentów programowych, większa sprawność działania poszczególnych instytucji uczestniczących w realizacji PO na lata 2014-2020; przejrzystości procesu podejmowania decyzji, większa wiedza o problemach i barierach środowisk wymagających wsparcia to tylko niektóre efekty współpracy partnerskiej przy wykorzystywaniu środków unijnych.

Zasada partnerstwa jest jedną z podstawowych reguł, na których opiera się programowanie, wdrażanie, monitorowanie i ewaluacja środków funduszy polityki spójności UE. Kontrola społeczna i udział partnerów w realizacji polityki spójności wpływają pozytywnie na efektywność działań podejmowanych w jej ramach. Ponadto zwiększają one skuteczność prowadzenia procesu planowania strategicznego o raz wspierają proces przeprowadzania właściwej diagnozy sytuacji społeczno-gospodarczej, niezbędnej do tworzenia odpowiednich narzędzi służących realizacji założonych celów.

Zaangażowanie partnerów na różnych płaszczyznach jest czynnikiem sprzyjającym efektywnemu wykorzystaniu środków funduszy polityki spójności UE w perspektywie finansowej 2014 - 2020 w sposób zapewniający – zgodnie z celami Strategii Europa 2020 – inteligentny, zrównoważony rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu. Rozwiązania stosowane w ramach procesu realizacji poszczególnych PO powinny uwzględniać uczestnictwo partnerów właściwych tematycznie dla obszarów oferowanego w ramach danego PO wsparcia.

Badania przeprowadzone na zlecenie KE oraz IZ PO na lata 2007 - 2013 w Polsce w perspektywie finansowej 2007 - 2013  wykazują istnienie znaczących korzyści związanych ze stosowaniem zasady partnerstwa w zarządzaniu środkami funduszy polityki spójności UE, jednak jej realizacja w praktyce wymaga spełnienia kilku podstawowych warunków. Pod uwagę trzeba brać przede wszystkim konieczność porozumienia się wszystkich interesariuszy, co do istoty zasady partnerstwa, odpowiedniego doboru form jej realizacji w zależności od założonych celów partnerstwa, opracowania przejrzystych procedur pozwalających na efektywne zarządzanie dostępnymi środkami oraz wzmocnienia potencjału partnerów w taki sposób, by możliwe było osiągnięcie oczekiwanych korzyści wynikających z ich udziału.
Instytucje uczestniczące w realizacji PO na lata 2014 - 2020 mają na uwadze, że angażowanie partnerów na wszystkich etapach procesu zarządzania środkami funduszy polityki spójności UE służy osiągnięciu wartości dodanej wynikającej z wkładu partnerów, ich zdolności do podnoszenia efektywności podejmowanych działań, a także ze znajomości problemów wnioskodawców oraz uczestników i uczestniczek projektów. Spojrzenie z innej perspektywy umożliwia też rewizję istniejących lub zdefiniowanie nowych celów pod kątem aspektów, które nie zostały uprzednio wzięte pod uwagę przez instytucje publiczne.

Inną korzyścią wynikającą z partnerstwa są szerokie możliwości upowszechniania rozwiązań o charakterze innowacyjnym . Wymiana doświadczeń, mobilizacja partnerskich sieci lokalnych, krajowych oraz między narodowych , a także wykorzystanie potencjału innowacyjnego ułatwiają upowszechnianie najlepszych praktyk.

Partnerstwo pozwala również wzmocnić koordynację realizowanych polityk publicznych poprzez angażowanie partnerów w proces podejmowania decyzji na wielu poziomach . Realizacja zasady partnerstwa, dzięki uwzględnianiu punktu widzenia partnerów i angażowaniu ich w realizację określonych zadań , skutkuje również wzmocnieniem procesu legitymizacji podejmowanych decyzji.

Źródło: Minister Infrastruktury i Rozwoju, Wytyczne w zakresie realizacji zasady partnerstwa na lata 2014, Warszawa marzec 2015.

Serwis główny: Aktualności

Czw., 16 Lp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna