Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rzetelny i świadomy podatnik - założenia nowej ordynacji podatkowej

Rzetelny i świadomy podatnik - założenia nowej ordynacji podatkowej fotolia.pl

Ministerstwo Finansów zaprezentowało kierunkowe założenia ordynacji podatkowej. Kodyfikacja ma podstawowe dwa cele: po pierwsze chronić prawa podatnika, po drugie zwiększyć skuteczność i efektywność wymiaru i poboru podatków.

Pierwszy z nich zrealizowany ma zostać poprzez złagodzenie formalizmu w odniesieniu do podatników i innych podmiotów dotychczas objętych tym reżimem. Wprowadzone mają zostać jasne i czytelne mechanizmy chroniące pozycję podatnika w relacji do organów podatkowych. Główną zasadą będzie domniemanie prawne o rzetelnym i świadomie nie dążącym do naruszenia prawa podatniku. Ordynacja ma w tym aspekcie dążyć do ułatwienia załatwiania spraw podatkowych. Głównymi prawami podatnika będą m. in. prawo do sprawnego i terminowego załatwienia sprawy, prawo do niedyskryminowanego traktowania, prawo do naprawienia szkody, którą wyrządził organ, czy prawo do skorygowania deklaracji podatkowej. Jak zawsze z prawami łączą się obowiązki w tym wypadku chodzi o: zakaz uchylania się od opodatkowani, czy obowiązek uprzejmego i uczciwego postępowania w kontakcie z organem.

Drugim kluczowym elementem jest zwiększenie efektywności po stronie organów podatkowych. Ma ona zapewnić zmniejszenie negatywnych konsekwencji agresywnej optymalizacji podatkowej oraz oszustw podatkowych. Proponowane rozwiązania sprowadzają się do załatwiania spraw na drodze konsensusu.

Ponadto wprowadzone zostaną niesformalizowane konsultacje podatkowe, które będą wykonywane na rzecz podatników.Uregulowana zostanie cała procedura konsultacyjna, jako typ postępowania podatkowego. Wnioskodawca oraz organ podatkowy, będą mogli w trybie konsultacji dokonać uzgodnień dotyczących rozliczeń podatkowych, jeszcze przed zaistnieniem ewentualnego sporu. Nowe uregulowania obejmą również uporządkowanie uprawnień do podejmowania działań zarówno w imieniu własnym jak i cudzym. W ordynacji obejmie to swoim zakresem zdolność do działania, reprezentacji, czy udzielania pełnomocnictw.

Kolejnym istotnym elementem, który ma być na korzyść podatnika, będzie preferencja form pomocy w tym rozkładanie na raty i odroczenie terminu spłaty, które jednocześnie pozwolą podatnikom opłacić zaległości podatkowe.

Wprowadzone zostaną też dwa okresy przedawnienia 3 oraz 5 lat, krótszy odnosił by się do podatków nie związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednocześnie ustawodawca proponuję ograniczenie możliwości przedłużania okresu przedawnienia.
Duży nacisk postawiony będzie na cyfryzację kontaktów z organem podatkowym, w tym wnoszenia podań, deklaracji oraz innych pism. Całościowa regulacja tej problematyki będzie zawarta w jednym z rozdziałów ordynacji.

Ogólna koncepcja nowej ordynacji podatkowej sprowadza się do uregulowania wszystkich podobnych elementów w ramach poszczególnych rozdziałów ustawy oraz odejście od nadmiernej kazuistyki.

Sob., 13 Czrw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk