Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Apteka, szpital, urząd pracy... Relacja z wrześniowego posiedzenia zespołu zdrowia

Apteka, szpital, urząd pracy... Relacja z wrześniowego posiedzenia zespołu zdrowia fotolia.pl

9 września br. odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W porządku obrad znalazły się m.in. sprawy związane ze zmianami w przepisach prawa farmaceutycznego, propozycjami projektu ustawy o rynku pracy czy wyzwaniami nowego projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Problem dyżurów aptek

Na początku obrad zespołu poruszono szereg zagadnień związanych ze sprawami nieujętymi wcześniej w porządku dyskusji, a dołączonymi do nich w kategorii „spraw różnych”. Z wniosku poświęcającego sprawie wiele uwagi ZPP, zespół zajął się problematyką dyżurów aptek i ograniczonych godzin ich trwania w wielu (zwłaszcza mniejszych) powiatach. Jak wykazano na podstawie przeprowadzonej ankiety i licznych wyjaśnień, nektóre z nich nie podjęły uchwał w sprawie wyznaczenia apteki do pełnienia dyżurów w porze nocnej i dni wolne od pracy. Jak wyjaśniła przedstawicielka Związku, pomimo stosowania odpłatności wciąż wielu prowadzących apteki deklaruje brak personelu czy chęci do pełnienia dyżurów. Zdarza się, że pracownicy nie zawierają umów z NFZ i nie podejmują pracy w czasie odpowiadającym potrzebom lokalnej społeczności, co znacząco ogranicza dostępność kluczowych dla ochrony zdrowia usług. Resort zapowiedział przyjrzenie się sprawie i rozeznanie w rzeczywistych potrzebach powiatów, a następnie porozumienie z samorządem aptekarskim i wypracowanie odpowiednich rozwiązań.

W ramach omawiania „spraw różnych” zajęto się także wypłatami dodatku motywacyjnego dla pracowników organizacji pozarządowych realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej, które w odczuciu organizacji samorządowych zostały oparte na niejasnych zasadach. Udzielono także informacji odnośnie stanu wdrażania przepisów ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. W tej ostatniej sprawie przedstawiciele MZ poinformowali, że na podpisanie czekają cztery rozporządzenia odn. wizytatorów, zaś standardy akredytacyjne dla szpitali zostały już opublikowane.

 

Duże zmiany czy ich brak, czyli nowe propozycje Ministerstwa Zdrowia

Projekt zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw spotkał się z wieloma uwagami zgłaszanymi przez instytucje samorządowe. Uwagi do projektu przedłożył m.in. Związek Powiatów Polskich, którego zdaniem zabiegi projektodawcy mogą nie przełożyć się na poprawę jakości leczenia, przytaczając szereg zgłoszonych wcześniej uwag. Według ZPP, propozycje resortu odnoszące się do tworzenia związków szpitali nie odpowiadają przepisom samorządowym, a instytucjonalne potrzeby związane chociażby z tworzeniem takich związków, zostały ujęte w sposób niewłaściwy, co może raczej zniechęcić samorządy do ich tworzenia. Związek podniósł także m.in. potrzebę bliższego zdefiniowania niektórych pojęć wymienionych w tekście. Wśród uwag znalazły się ponadto zastrzeżenia związane z pomysłem prowadzenia tzw. programów naprawczych i niedostatecznej liczby regulacji mogących służyć realizacji ich celów. Ze wszystkimi można zapoznać się TUTAJ.

Projekt wróci na kolejne posiedzenie zespołu po ukończeniu uzgodnień międzyresortowych. Jak stwierdził przedstawiciel ministerstwa, zgłaszane uwagi są obecnie rozpatrywane.

Nowe zasady minimalnego wynagradzania za pracę i zastrzeżenia z nimi związane

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę złożony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej został oceniony krytycznie. ZPP zwrócił uwagę na konsekwencje zrównania minimalnego wynagrodzenia za pracę z wynagrodzeniem zasadniczym, czego finansowe skutki dla samorządów nie zostały precyzyjnie wyliczone. Zdaniem Związku, likwidacja dodatków do wynagrodzenia minimalnego oraz idący za tym wzrost wydatków stażowych, nie odpowiadają realiom jednostek samorządowych, w których mamy do czynienia z bardzo dużym spłaszczeniem wynagrodzeń i wysokim odsetkiem pracowników pobierających płacę minimalną. ZPP zwraca w tym kontekście uwagę na niedokładne oszacowanie finansowych skutków regulacji dla samorządów. Uwagi dotyczyły również rozbieżności wynagrodzeń między sektorem rządowym a samorządowym, przez co po ewentualnym przyjęciu projektów, samorządy mogłyby zostać pokrzywdzone. ZPP oczekuje od resortu odpowiedzi na piśmie, a także przeanalizowania możliwych rozwiązań alternatywnych dla niektórych postanowień projektu.

Zdaniem resortu, po stronie kierownictwa istnieje zgoda na prace zespołu, który zajmie się wynagrodzeniami pracowników samorządowych. Jak podał przedstawiciel ministerstwa, dotychczasowe wyliczenia opierały się o dane z jednostek samorządowych, przy czym uwzględniano nie tylko wynagrodzenie przeciętne, ale badano też jaka część pracowników ma wynagrodzenie zasadnicze poniżej minimalnego. Zapowiedziano włączanie w analizy wszelkich uwag.

Projekt wróci na kolejne posiedzenie Zespołu.

Propozycja usprawnienia funkcjonowania rynku pracy

Projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia również wniesiony przez MRPiPS jest nową wersją projektu, który został omówiony już wcześniej. Organizacje samorządowe jak ZPP i UMP wyraziły wolę pozytywnego zaopiniowania projektu z tym zastrzeżeniem, że ministerstwo miało odnieść się drogą obiegową do zgłoszonych uwag. ZPP podniósł m.in. wyraźny problem wykorzystywania środków Funduszu Pracy na cele spoza rynku pracy, w sytuacji gdy powiatowe urzędy pracy potrzebują przyznania większych pieniędzy. Z uwagi na te okoliczności, Związek poprosił o bliższe wyjaśnienie proponowanych zasad i przedstawianych propozycji.

Ostatecznie doszło do wydania opinii pozytywnej z uwagą dotyczącą braku w projekcie ustawy instrumentów przeciwdziałających wykorzystaniu środków Funduszu Pracy na cele niezwiązane z rynkiem pracy oraz braku zabezpieczenia wystarczających środków finansowych dla funkcjonowania urzędów pracy.

Zatrudnianie cudzoziemców z uwagami samorządów

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP złożony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej również został uprzednio zrecenzowany przez Związek. Choć KWRiST upoważniła wcześniej zespół do wydania opinii wiążącej, podczas debaty wywiązała się dyskusja dotycząca głównie udziału powiatów w podziale dochodów z tytułu opłat za zezwolenie na pracę sezonową i od oświadczeń o powierzaniu pracy cudzoziemcom. ZPP zwrócił uwagę na koszty prowadzenia systemu teleinformatycznego używanego w celu obsługi rynku pracy, które to koszty ponoszą samorządy. Tym samym uznał za niesłuszny podział uzyskiwanych dochodów za wydawane zezwolenia na pracę sezonową. Związek postuluje, aby w miejsce dotychczasowego podziału „pół na pół”, 75% tych pieniędzy przypadało powiatom, zaś 25% budżetowi państwa. Uwagę zwrócono także na brak przedstawionych przez stronę rządową gwarancji co do adekwatnego wzrostu opłat za podejmowane przez powiaty czynności administracyjne. Ostatnim zgłoszonym postulatem ZPP była rezygnacja z obowiązkowego pośredniczenia starosty w dotyczących warunków zakwaterowania pracownika sprawach pomiędzy pracownikiem – cudzoziemcem a właściwym organem nadzoru budowlanego.

Z racji, że podejmowane prace stanowią wdrażanie dyrektywy tzw. „kamienia milowego” nr A51G, Ministerstwo zapowiedziało podjęcie dalszych czynności po skonsultowaniu tematu z Komisją Europejską.

Projekt został zaopiniowany pozytywnie.

Inne projekty

W ramach zespołu zgodnie pozytywnie zaopiniowano także następujące projekty:

  • Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu Wojewódzkich Ośrodków Monitorujących
  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych
  • Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej
  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw

Podczas posiedzenia nie omówiono natomiast dwóch projektów rozporządzeń ujętych w porządku obrad. Są to przygotowane przez Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego teksty projektów rozporządzenia w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań, a także rozporządzenia w sprawie uproszczonego wzoru oferty i uproszczonego wzoru sprawozdania z realizacji zadania publicznego. Organizacje samorządowe otrzymały projekty późno i nie zajęły jeszcze stanowiska, a ponadto wciąż trwają konsultacje i uzgodnienia.

Z racji nieobecności przedstawicielki KPRM, nie doszło także do analizy wniosku dotyczącego problemów z realizacją zadań związanych z przeciwdziałaniem przemocy domowej, który miał zostać omówiony w części poświęconej "sprawom różnym". Tematami zajmie się następny zespół.

Pt., 13 Wrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch